عنوان خبر   :

معاون اول رییس جمهور:

وارد کنندگان در این دوره سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند / حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به صلاح کشور است به شرط آنکه راهکاری عاقلانه داشته باشیم

دسته بندی :اخبار برتر
تاریخ ثبت    :13/11/1399
لینک خبر    : http://www.foodpress.ir/post.aspx?ID=ad868dc7bd204314bbdf6d740e0fc397

معاون اول رییس جمهور:

وارد کنندگان در این دوره سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند / حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به صلاح کشور است به شرط آنکه راهکاری عاقلانه داشته باشیم

مواد غذایی> اقتصادغذا - نشست صمیمی معاون اول رییس جمهور با فعالان و تأمین کنندگان کالا‌های اساسی و سرمایه گذاران بخش خصوصی  در مجتمع بندری امام خمینی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فودپرس»، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با قدردانی از کشتیرانی، سازمان بنادر و واردکنندگان کشور، گفت: علیرغم اینکه تک تک کشتی های ایرانی با نام و شماره سریال و نیز بنادر کشور تحریم بودند اما حجم تجارت خارجی در ده ماهه سال جاری 122 میلیون تن کالا است که حکایت از همت دست اندرکاران این بخش دارد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش در جهت بی اثر کردن تحریم ها اظهار داشت: بی اثر کردن تحریم ها یعنی عده ای پای کار مردم بایستند تا کالاهای مورد نیاز به موقع به دست مردم برسد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: باید از همت سازمان بنادر، کشتیرانی و مجموعه وارد کنندگان دلسوز کشور تشکر کنیم و قدردان زحمات این عزیزان باشیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین از گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز قدردانی وتصریح کرد: ترخیص 24 ساعته کالا به خصوص در شرایط جنگ اقتصادی و کرونا کاری شایسته است که گمرک کشور به صورت 24 ساعته و بدون یک لحظه تعطیلی انجام داده است. و البته لازم است از کامیون داران کشور که شبانه روزی تلاش کردند تا در شرایط کرونا کالا به دست مردم برسد نیز قدردانی کنیم.
دکتر جهانگیری در ادامه به موضوع ارز 4200 تومانی اشاره و تصریح کرد: فروردین سال 97 وقتی قرار شد برای نرخ ارز تصمیم گیری کنیم، عده ای آنچنان فشار به دولت وارد کردند که اگر تصمیم گیری نمی شد ممکن بود مسأله اقتصادی در کشور ایجاد شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: از سوی دیگر منابع بانک مرکزی نیز با محدودیت مواجه بود و رییس جمهور وقت آمریکا قصد خروج از برجام را داشت و انتظار می رفت به اقتصاد کشور و به خصوص نرخ ارز شوک وارد شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه تصمیم دولت برای نرخ ارز تصمیمی کوتاه مدت با مبنای مدیریت شناور ارز بود اظهار داشت: در آن زمان نرخ ارز 3800 تومان بود که دولت قیمت 4200 تومان را تعیین کرد و قرار بود این نرخ به صورت روزانه افزایش پیدا کند به طوری که در مردادماه به حدود 4400 تومان برسد.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه در تاریخ 12 مرداد در جلسه سران قوای سه گانه تصمیم گیری شد که نرخ ارز به صورت ثابت 4200 تومان باشد افزود: این تصمیمی بود که فقط سران قوا می توانستند اتخاذ کنند و البته هدف از این تصمیم این بود که حداقل نیازهای زندگی مردم تأمین شود و زندگی مردم در تلاطم قیمت ارز دچار آسیب نشود.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: سال نخست پس از تعیین قیمت 4200 تومان، حدود 15 تا 16 میلیارد دلار ارز با این قیمت تخصیص یافت اما سال 99 که بانک مرکزی اعلام شرایط قرمز کرد با حذف برخی از کالاها، هشت میلیارد دلار ارز 4200 تومانی تخصیص یافت که دو و نیم میلیارد دلار آن مربوط به واردات دارو و تجهیزات پزشکی بود.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در شرایط جنگ اقتصادی و شرایط کرونا، کشوری که دو و نیم میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی وارد می کند، مادامی که فضا آرام است سخنی در میان نیست اما روزی که یکی از اقلام کم باشد عده ای این موضوع را در بوق و کرنا می کنند و مدیریت و کارآمدی دولت را زیر سوال می برند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت همواره به دنبال آن بوده که مردم نسبت به آینده کشور خوشبین باشند و دشمن نتواند هر روز شاخ و شانه بکشد اظهار داشت: ارز 4200 تومانی در این دوره خیلی به داد کشور رسید و روحیه مردم را حفظ کرد و دارو و کالاهای مورد نیاز برای طبقات ضعیف جامعه را تأمین کرد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی همه باید سینه سپر کنند و پای کار کشور باشند گفت: هر کس در شرایط جنگ اقتصادی از ارز 4200 تومانی سوء استفاده کند به مردم خیانت کرده و فرقی نمی کند که واردکننده باشد یا مسئول دولتی.
دکتر جهانگیری از واردکنندگان در این دوره به عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی یاد کرد و گفت: کسانی که در این مقطع با سوء استفاده از شرایط به مردم خیانت کردند سربازان آمریکا علیه ملت ایران هستند.
معاون اول رییس جمهور افزود: سرمایه های کشور فقط چاه نفت نیست واردکنندگانی که با اعتبار خود کالا به کشور وارد کردند نیز سرمایه هستند و پیمانکارانی که طرح های مهم اقتصادی را اجرا می کنند نیز سرمایه هایی با ارزش برای کشور محسوب می شوند.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: نباید کسانی که به کشور خدمت کردند را بدنام کنیم البته اگر کسی تخلفی کرده باید با او برخورد شود اما باید قدر کسانی را که خدمت کردند بدانیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز کشور به سمت حل مسایل بین المللی می رود اظهار داشت: با وجود آنکه تولید داخلی از مهم ترین اولویت های کشور است اما برای توسعه کشور لازم است مسایل بین المللی حل و فصل شود تا وقت مدیران کشور به جای تلاش برای توسعه، صرف جلسات تأمین کالای اساسی و مقابله با تحریم نشود.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: برای ارز 4200 تومانی باید تصمیم مدبرانه اتخاذ کنیم و نباید این تصمیم احساسی باشد. حذف ارز 4200 تومانی حتماً به صلاح کشور است اما باید زمانی این تصمیم گرفته شود که راهکاری عاقلانه داشته باشیم و مطمئن باشیم که زندگی مردم آسیب نمی بیند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه جریان واردات کالاهای اساسی یک روز هم نباید متوقف و کند شود گفت: سه ماهه نخست سال 1400 اهمیت فراوانی دارد چرا که هم ایام نوروز و هم ایام ماه مبارک رمضان را در پیش داریم و لازم است برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد شرایط در ایام پیش روی کشور بهتر شود و روزهای خوشی را پیش روی مردم کشور داشته باشیم.
در این جلسه رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور نیز گزارشی از طرح های توسعه ای بندر امام خمینی و ایفای مسئولیت های اجتماعی ارائه کرد.
رییس کل گمرک هم در این نشست گزارشی از میزان واردات کالاهای اساسی از طریق مجتمع بندری امام خمینی ارائه کرد و به تشریح برخی مسایل و مشکلات پیش روی ترخیص کالا پرداخت.