سه شنبه 21 مرداد ماه 1399  -  Tuesday, August 11, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
1
سه شنبه 30 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 13:22

کمبود شدید روغن مورد نیاز صنایع غذایی/ شرکت بازرگانی دولتی از اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار سر باز می‌زند

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران از کمبود شدید روغن در صنایع غذایی کشور خبر داد و گفت: در صورت عدم تامین نیاز روغن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات، این صنایع حداکثر تا اواسط تیرماه امکان ادامه فعالیت دارند.

جمشید مغازه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به مصوب ستاد تنظیم بازار برای دریافت روغن امانی از شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به رغم اینکه این مصوبه لازم الاجرا است، اما شرکت بازرگانی دولتی ایران تا این لحظه از آن سر باز زده است.

وی ادامه داد: عدم تامین روغن مورد نیاز صنایع غذایی مشکلات جدی را برای این صنایع ایجاد کرده است به نحوی که پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا اواسط تیرماه دوام بیاروند.

مغازه‌ای با تاکید بر اینکه فقط در بخش صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات بیش از 80 هزار شغل مستقیم در معرض تهدید قرار گرفته است، افزود: 300 تا 306 کارخانه عضو انجمن ما هستند که در این کارخانه‌ها به طور مستقیم 80 هزار نفر مشغول کارند و عدم تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید از جمله روغن می‌تواند شغل این افراد را تهدید کند.

به گفته وی؛ کمبود روغن برای صنایع غذایی از 20 تا 25 روز پیش تشدید شد و با توجه به میزان مصرف روغن در صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات تاثیر منفی آن بر این صنایع بیش از سایر صنایع و حدود 70 درصد بوده است.

مغازه‌ای با بیان اینکه در حال حاضر کارخانه‌ها برای ادامه فعالیت به همدیگر روغن قرض می‌دهند، گفت: با خالی شدن انبار کارخانه‌ها به تدریج به روزهای نزدیک خواهیم شد که امکان ادامه تولید برای کارخانه وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: به زودی این مشکل تاثیر خود را بر بازار مصرف داخلی خواهد گذاشت و بازار بر اثر کاهش عرضه با افزایش قیمت روبه‌رو می‌شود.

مغازه‌ای یکی دیگر از نگرانی‌های بزرگ این صنایع را اختلال در صادرات عنوان کرد که از سال گذشته روند کاهشی داشته است.

وی میزان کاهش صادرات بیسکویت، شیرینی و شکلات کشور در سال گذشته را 40 درصد عنوان کرد که با ادامه مشکل در تامین مواد اولیه در سالجاری درصد آن بسیار بیشتر خواهد شد.

مغازه تاکید کرد: ما نسبت به مشتریان خارجی خود تعهداتی داریم که عدم اجرای آن‌ها می‌تواند منجر به واگذاری بازار به رقبا شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات میزان روغن مورد نیاز این صنایع را 300 تا 350 هزار تن در سال اعلام کرد.

مغازه‌ای یادآرو شد: اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر تامین روغن مورد نیاز صنایع به شکل امانی بر عهده شرکت بازرگانی دولتی ایران و هرگونه نتایج منفی حاصل از عدم اجرای این مصوبه و مشکلاتی که برای صنایع پیش خواهد آمد بر گردن این شرکت خواهد بود و باید قانونی پاسخگو باشد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
haraz1
زرفروکتوز1
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
vioni
صنایع غذایی دلوسه
تک ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
صنایع غذایی ب آ
آیدین
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان