سه شنبه 4 آذر ماه 1399  -  Tuesday, November 24, 2020
pegahبانک کشاورزیeco 1
دیگه چه خبر
1
دو شنبه 22 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 13:59

ویروس کرونا با شنا کردن منتقل می‌شود؟

غذا و تغذیه> احتمالاً درباره اصول رفت‌وآمد و بازگشت به فعالیت‌ها در دوران کرونا شنیده‌اند. عبارت‌هایی مثل رعایت فاصله اجتماعی. اما گاهی عواملی وجود دارد که ممکن است احتمال بیمار شدن را بیشتر کند، حتی اگر فاصله اجتماعی را رعایت کنیم. یکی از این عوامل آب است. ممکن است این سوال برای بسیاری از علاقه‌مندان به ورزش شنا و استخر وجود داشته باشد که آیا ویروس کرونا از طریق شنا در آب یا خوردن سهوی آب استخر هم منتقل شود؟ در این گزارش به به بررسی این احتمال می‌پردازیم.

کرونا می‌تواند در آب زنده بماند

شواهدی وجود دارند که اثبات می‌کنند ویروس کرونا می‌تواند در آب زنده بماند یا به مدت چند روز تا چند هفته هم دوام بیاورد. اما لزوماً نباید از این بابت نگرانی ویژه‌ای داشت چراکه این یافته لزوماً به این معنی نیست که آب آلوده به ویروس کرونا می‌تواند شما را به این بیماری مبتلا کند. باید توجه کرد که وجود ویروس در آب باید به غلظتی برسد که خصلت آلوده کننده پیدا کند. در مجموع بررسی دانشمندان حاکی از آن است که ویروس‌های خانواده کرونا در محیط‌های مرطوب در مدت کمتری زنده می‌مانند تا دیگر محیط‌ها. با این همه برخی مطالعات روی ویروس‌های مشابه با کرونا از جمله سارس نشان می‌دهند که این ویروس‌ها می‌توانند تا چند هفته در آب باقی بمانند. در مجموع این مطالعات نشان می‌دهند که آب آلوده به ویروس کرونا یکی از مسیرهای انتقال این بیماری محسوب می‌شود.

در بررسی فاضلاب شهرها، با نمونه‌گیری از فاضلاب پاریس مشخص شد که غلظت وجود ویروس کرونا در زمان‌های مختلف در فاضلاب پاریس تغییر می‌کند. یعنی زمانی که ویروس شیوع بیشتری دارد، غلظت آن در فاضلاب شهری هم بیشتر می‌شود. به همین خاطر پاشیده شدن آب آلوده روی صورت یا نفس کشیدن در اطراف فاضلاب احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می‌دهد. اما نتایج این مطالعات چندان هم قوی و معتبر نیست چرا که اصول مطالعاتی زیادی در آن‌ها رعایت نشده و یا دارای ابهام است. ارتباط کرونا با آب بیشتر در حد فرضیه است تا قضیه‌ای اثبات شده به همین خاطر هنوز باید در مورد آن بیشتر تحقیق کرد.

این تحقیقات نشان می‌دهند که ویروس می‌تواند در آب زنده بماند اما اثبات نمی‌کند که از طریق آب امکان ابتلا وجود دارد. برای همین لازم نیست بترسید چون هنور هیچ چیز قطعی‌ای در مورد امکان انتقال از طریق آب اثبات نشده است. به عبارت دیگر هیچ مطالعه‌ای نتوانسته است نشان دهد دوش گرفتن، شنا کردن یا خوردن آب آلوده به کرونا و یا نفس کشیدن در نزدیکی فاضلاب آلوده به کرونا می‌تواند باعث ابتلا به ویروس شود.

احتیاط کنید و نگران نباشید

حتی اگر کرونا مسیر خود را به آب‌های مورد استفاده در زندگی شهری باز کند باز هم نمی‌توان با اطمینان گفت که آب می‌تواند مسیر انتقال ویروس شود چراکه خاصیت آب، رقیق کردنِ اضافاتی است که به آن وارد می‌شود. هر ویروس باید شرایط مناسبی برای بیماری‌زایی داشته باشد؛ در نتیجه صرف وجود ویروس در آب دلیلی برای ابتلا نیست بلکه غلظت آن ویروس در آب است که می‌تواند بیماری‌زا باشد. البته ما هنوز نمی‌دانیم که غلظت کرونا در آب باید به چه درجه‌ای برسد که بیماری‌زا شود اما می‌توانیم روی خاصیت رقیق‌کنندگی آب حساب کنیم.

اما رعایت احتیاط‌های لازم بسیار ضروری است. بسیاری از افراد بدون رعایت نکات بهداشتی از استخرها و وان استفاده می‌کنند. پس بهتر است وان مورد استفاده را ضدعفونی کنید و برای شنا کردن در استخر هم محتاط باشید. وقتی در مورد کرونا صحبت می‌کنیم خطر اصلی شنا کردن، آب خوردن و... نیست بلکه سرفه و عطسه است. به همین خاطر چیزی که می‌تواند یک استخر را خطرناک کند نه وجود ویروس در آب بلکه رعایت نکردن فاصله ایمن از دیگر افراد است. فراموش نکنیم که مدفوع هم می‌تواند ویروس را انتقال دهد. چیز دیگری که باید بدان توجه کرد حوله و لباس‌ها است، حوله آلوده به ویروس را اگر به صورت خود بکشید احتمال ابتلا را بسیار بالا برده‌اید.

منبع:ایرنا زندگی
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
sobhan
لاکیدووو
زرفروکتوز1
haraz1
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
vioni
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی ب آ