چهار شنبه 1 اسفند ماه 1397  -  Wednesday, February 20, 2019
انتخابات اتاق بازرگانیeco 1
اخبار برتر
0
پنج شنبه 14 تير ماه 1397 ساعت 16:18

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان کود کشاورزی:

اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات کود معنا ندارد/ تهیه مواد اولیه با ارز آزاد؛ واردات با ارز یارانه‌ای

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی گفت: همه نوع کود کشاورزی با کیفیت مطلوب در داخل تولید می‌شود و چه معنا دارد که دولت ارز یارانه‌ای به واردات کود می‌دهد، اما تولیدکنندگان مواد اولیه‌ را با ارز آزاد تهیه می‌کنند.


محسن سیروس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با انتقاد از رویه دولت نسبت به اختصاص ارز یارانه‌ای برای واردات کودهای ساخته شده، تصریح کرد: به جای آنکه به مواد اولیه برای تولید داخل کود و برای حمایت از تولید ارز یارانه‌ای بدهند، واردکنندگان کود به راحتی ارز یارانه‌ای گرفته و مشابه کودی که در داخل هم تولید می‌شود، را وارد می‌کنند.

وی افزود: این در حالی است که اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات کود سبب می‌شود که قیمت محصول وارداتی از قیمت تولید داخل پایین‌تر بوده و در نهایت بازار را از آن خود کند. مضاف بر آنکه بسیاری از تولیدکنندگان کود داخلی طی چند سال گذشته به دلیل همین واردات بی‌رویه که شاید لزومی هم نداشت، ورشکست شده‌اند که تبعات آن از بین رفتن مشاغل و ایجاد بیکاری هم است.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی گفت: اکنون تولیدکنندگان باید مواد اولیه خود را برمبنای ارز بازار آزاد تهیه کنند که قطعاً در قیمت تمام شده آنها مؤثر در حالی که واردکننده به راحتی بدون آنکه دغدغه‌ای داشته باشد، ارز یارانه‌ای 4200 تومانی را می‌گیرد و فقط یک شرکت را می‌شناسم که در شرایط تنگنای ارزی کشور 13 میلیون یورو ارز یارانه‌ای برای واردات کود گرفته است.

سیروس از ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور برای بررسی وضعیت تولیدکنندگان کود در کشور و انتقاد به اختصاص ارز یارانه‌ای برای واردات کود خبر داد و گفت: از دولت می‌خواهیم که اختصاص ارز به واردات کود را قطع کند، چرا که وقتی انواع کود در کشور با کیفیت مناسب تولید می‌شود، دلیلی برای واردات آن نیست که نمونه آن کود سوپرفسفات تریپل است. 

وی ادامه داد: کار به جایی رسیده است که خود دولت هم از پتروشیمی‌ها به عنوان یکی از تولیدکنندگان کود اجحاف کرده و کود اوره را نصف قیمت رسمی آنها خریداری می‌کند و در شبکه خودش توزیع می‌کند که حتی پتروشیمی‌ها هم به این مسأله معترض هستند و این رویه در نهایت به ضرر تولید داخل تمام می‌شود.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
شیرین عسل1
زر فروکتوز
روغن نازگل
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
vioni
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی پارس استا
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
جوان
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
اقتصاد سبز
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
زر ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
فودیار
آیدین
صنایع غذایی مسرور
www.addlikebutton.net