دو شنبه 23 تير ماه 1399  -  Monday, July 13, 2020
pegaheco 1
دیگه چه خبر
1
یک شنبه 4 اسفند ماه 1398 ساعت 12:13

مخالفت سازمان برنامه با واگذاری رتبه‌بندی کارت بازرگانی به اتاق‌

یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه گفت: واگذاری رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی به اتاق‌های بازرگانی علاوه بر ایجاد انحصار، با قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی» در تعارض است.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس، در لایحه بودجه سال ۹۹ رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی و صدور مجوز برای مؤسسات رتبه‌بندی به اتاق‌های بازرگانی واگذار شده است.

در همین رابطه، سید جواد قانع‌فر، رئیس امور نظام فنی اجرایی، مشاورین و پیمانکاران سازمان برنامه و بودجه کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه قانون یک ساله بودجه نباید در تناقض با قانون دائمی کشور باشد، اظهار داشت: تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر واگذاری رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی به اتاق بازرگانی، از جنبه‌های مختلف در تعارض با قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» مصوب خردادماه ۹۸ مجلس است.

وی دو دلیل برای غیرقابل قبول بودن تصمیم کمیسیون تلفیق برشمرد و گفت: اولاً بر اساس ماده ۴ قانون استفاده از حداکثر توان تولید، درج رتبه‌بندی تولیدکنندگان کالاها، عرضه‌کنندگان خدمات و پیمانکاران در سامانه «فهرست توانمندی‌های محصولات داخلی»، بر عهده وزارت صمت قرار گرفته است. ثانیاً طبق مصوبه هیأت رئیسه اتاق بازرگانی در اوایل دی‌ماه امسال، مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران نیز منحل شده است.

این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه افزود: با کمال تعجب شاهد آن هستیم برداشت غلط از قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی»، مستمسکی برای واگذاری امر رتبه‌بندی از جمله رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی به اتاق بازرگانی شده است.

قانع‌فر در پاسخ به این سوال که در قانون مذکور دقیقاً چه نقشی برای اتاق بازرگانی در امر رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی در نظر گرفته شده است، گفت: از یک سو در این قانون، اصلاً بحث کارت‌های بازرگانی به میان نیامده و از سوی دیگر مراجع مختلف از جمله وزارت صنعت و سازمان برنامه و بودجه، رتبه‌بندی مربوط به حوزه مختلف را به صورت تخصصی انجام می‌دهند. تفسیر قانون‌گذار از قانون مورد اشاره، احصاء رتبه‌بندی‌های صورت‌گرفته در حوزه‌های مختلف به منظور نمایش و اطلاع‌رسانی توانمندی اشخاص ایرانی بوده است؛ به گونه‌ای که تمام دستگاه‌های موضوع ماده ۲ این قانون برای ارجاع کار (واگذاری) باید به این فهرست مراجعه کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: واگذاری رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی به اتاق‌های بازرگانی علاوه بر ایجاد انحصار، با قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» نیزتعارض واضح دارد.

این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه اظهار امیدواری کرد که بر اساس قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، اصلاحات لازم در بند الحاقی تبصره ۱۹ گزارش نهایی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ انجام شود.

به گزارش مهر، پیش از این نیز مدیرکل نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در گفتگو با مهر با اشاره به نفوذ اتاق بازرگانی در کمیسیون تلفیق مجلس برای افزودن یک بند الحاقی به لایحه بودجه سال ۹۹ گفته بود: «بر اساس این بند، مسئولیت صدور مجوز برای مؤسسات فعال در زمینه رتبه‌بندی بر عهده اتاق بازرگانی قرار می‌گیرد که این موضوع، بر خلاف بند ۲۱ ماده ۱ قانون اوراق بهادار است.»
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
pegah3
زرفروکتوز1
haraz1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
رستوران حاج محسن1
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی پارس استا
تک ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
vioni
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
آب معدنی واتا
زر ماکارون
ارسال پیامک