سه شنبه 21 مرداد ماه 1399  -  Tuesday, August 11, 2020
eco 1pegah
اخبار
1
سه شنبه 9 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 15:41

آیا کاهش صادرات غلات روسیه امنیت غذایی جهان را تهدید می کند؟

کشاورزی> دولت روسیه در اوایل همین ماه کاهش صادرات هفت میلیون تن غلات را تصویب کرد. این محدودیت ها برای حفاظت از بازار داخلی مواد غذایی ایجاد و باعث نگرانی درمورد کمبود این محصولات شده است.

با افزایش نگرانی در مورد امنیت غذایی به خاطر بحران ویروس کرونا، برخی توقف صادرات غلات روسیه را یک تهدید جدید و هشدار دهنده می دانند.

 دولت روسیه در اوایل همین ماه کاهش صادرات هفت میلیون تن غلات را تصویب کرد. این محدودیت ها که برای حفاظت از بازار داخلی مواد غذایی ایجاد شده مربوط به غلات ضروری مثل گندم، چاودار، جو و ذرت می شود.

 سهمیه های جدید صادرات غلات روسیه از اول آوریل تا سی‌ام ژوئن اجرایی می شود و اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه از این محدودیت ها معاف هستند. به گفته وزارت کشاورزی روسیه این سهمیه ها به سرعت تا روز یکشنبه پر شدند.

 پر شدن سهمیه ها به منظور توقف فوری صادرات یا تعلیق واردات غلات نیست چون تاجران معمولاً اظهارنامه های گمرکی را زودتر پر می کنند. در واقع، ارسال محموله‌های غلات هنوز ادامه دارد و احتمالاً تا پایان ماه مه هم متوقف نمی شود.

 تحلیل‌گران تخمین می زنند صادرات غلات در آوریل حدود 4 میلیون تن باشد که شامل بیش از 3 میلیون تن گندم می شود وسایر محموله ها هم ماه آینده به خریدارانشان می رسند. بنابراین صادرات تا قبل از ماه ژوئن متوقف نمی شود.

اولگ سوخانوف، رئیس بخش غلات مؤسسه مطالعات بازار کشاورزی روسیه می گوید:« دنیا با نبود غلات روسیه مواجه نمی شود».

 از آن‌جایی که روسیه بزرگترین صادر کننده گندم در جهان است، محدودیت‌های اعمال شده در بحبوحه شیوع ویروس کرونا نگرانی‌هایی به وجود آورده است. تحلیلگران تاکید دارند تا پایان ماه مه هیچ جایی برای نگرانی نیست و پس از آن هم انتظار نمی رود بازار با کمبود جدی غلات روبرو شود.
 در حالی که اروپا مقصد اصلی محموله‌های غلات روسیه نیست، ولی وارد‌کنندگانی مثل ایران، مصر و ترکیه باید به دنبال منابع دیگری باشند. این محدودیت ها باعث کمبود غلات نمی شود ولی وجهه تجاری روسیه را خراب می‌کند و آن را تبدیل به یک عرضه کننده غیر قابل اطمینان می سازد.

 قیمت غلات در اوایل همین ماه به خاطر نگرانی از محدود شدن صادرات روسیه، افزایش قابل توجهی داشت. به نظر نمی رسد محدود شدن صادرات غلات روسیه بیش از این قیمت آن را بالا ببرد چون در حال حاضر تغییرات جوی تاثیر بیشتری بر بازار می‌گذارد. بسیاری از کشورها از جمله روسیه در سال جاری با خشکسالی مواجه بوده اند که بر قیمت غلات تاثیر می گذارد.

 علاوه بر خشکسالی، همه‌گیری ویروس کرونا هم تاثیر قابل توجهی بر کشاورزی گذاشته و تعطیلی های ناشی از آن زنجیره جهانی عرضه را به شدت مختل کرده است. این اختلالات باعث شده نگرانی از امنیت غذایی افزایش یافته و روسیه محدودیت‌های صادرات را اعمال کند.

تمام کشورها ذخایر استراتژیک غلات دارند که باید برای گذراندن این دوره کافی باشد.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
haraz1
شیرین عسل1
sobhan
pegah3
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
آیدین
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
آب معدنی واتا