دو شنبه 31 شهريور ماه 1399  -  Monday, September 21, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
0
دو شنبه 22 بهمن ماه 1397 ساعت 19:59

افزایش مهلت تسویه اقساط سررسید شده تسهیلات ارزی

متن اصلاحی آیین‌نامه اجرای ماده 20 قانون رفع موانع تولیدپذیر و ارتقای نظام مالی کشور که با هدف کمک به واحدهای تولیدی کوچک غیردولتی در هیات وزیران تصویب شده بود، ابلاغ شد.

هیات وزیران طی مصوبه‌ای اصلاحی، مهلت اجرای ماده 4 اصلاحی آیین‌نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را تا پایان خرداد سال 1398 تمدید کرد.

  بر اساس آنچه که در نامه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به اتاق‌های بازرگانی، اتاق‌های صنعت و معدن و  اطلاع‌رسانی شده است، هیات وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی، در ماده (4) اصلاحی آیین‌نامه اجرایی ماده (20) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور عبارت «تا پایان شهریور سال 1397» را به عبارت «تا پایان خرداد سال 1398» تغییر داده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، بر اساس آیین‌نامه اجرایی ماده 20 قانون مزبور، مانده بدهی ارزی بدهکاران بخش غیردولتی به حساب ذخیره ارزی در تاریخ سوم مهر ماه 1391 (3/ 7/ 1391) با نرخ هر دلار 12260ریال تبدیل به ریال ‌می‌شود و از تاریخ مزبور تا زمان تسویه، مانده بدهی ارزی تبدیل شده به ریال مشمول سود به نرخ 15 درصد ‌می‌شود. به طوری که بهای تمام شده هر دلار برای بازپرداخت بدهی توسط بدهکار حدود 23 هزار ریال است. حال آنکه، مدت استفاده از مزایای آیین‌نامه اجرایی مزبور طی چندین مرحله تمدید و در آخرین مورد نیز تا پایان شهریور ماه 1397 تمدید شده است. از این رو تعداد کثیری از بدهکاران حساب مزبور تاکنون از ظرفیت آیین‌نامه اجرایی برای تعیین تکلیف بدهی خویش استفاده نکرده‌اند و انتظار تمدید مجدد آن را داشتند.

بر این اساس در راستای حمایت از تسهیلات‌گیرندگان حساب ذخیره ارزی که طرح تولیدی خود را اجرا کرده و به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و به صورت غیرارادی نسبت به بازپرداخت بدهی اقدام نکرده‌اند، کارگروهی با مسئولیت وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، قوه قضاییه و اتاق بازرگانی ایران تشکیل شده و این کارگروه ضمن تفکیک طرح‌های غیردولتی از طرح‌های دولتی، واحد‌های تولیدی کوچک غیردولتی از واحد‌های تولیدی بزرگ غیردولتی، تصمیم گرفت واحد‌های تولیدی کوچک فعال را از طریق اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مورد حمایت قرار دهد. از این رو، وزارت امور اقتصاد و دارایی پس از جمع‌بندی موارد یاد شده، با افزایش مهلت تسویه اقساط سررسید شده تا پایان سال 1397 موافقت کرد.

 این موضوع در جلسه سوم دی ماه کمیسیون اقتصاد مطرح و مقرر شد تمدید آیین‌نامه در هیات وزیران مطرح شود و هیات وزیران نیز در تاریخ 12 دی ماه تصویب کرد که در ماده (4) اصلاحی آیین‌نامه اجرایی ماده 20 قانون مزبور و اصلاحات بعدی آن موضوع بند (1) تصویب نامه شماره 169475/ ت 55164 ه مورخ 28/ 12/ 1396 عبارت «تا پایان شهریور سال 1397» به عبارت «تا پایان خرداد 1398» تغییر کرده و در تبصره (3) الحاقی ماده یادشده موضوع بند (2) تصویب نامه مذکور، عبارت «3/ 3/ 1397» به عبارت «29/ 12/ 1397» تغییر کند.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
شیرین عسل1
haraz1
sobhan
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
رستوران حاج محسن1
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آیدین
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران