سه شنبه 1 مرداد ماه 1398  -  Tuesday, July 23, 2019
eco 1pegah
بازار
1
چهار شنبه 11 شهريور ماه 1394 ساعت 14:9

کاهش قیمت های جهانی غلات ادامه دارد

کشاورزی> شورای جهانی غلات وضعیت بازار غلات در ماه جولای را مورد بررسی قرار داده است.

شورای جهانی غلات وضعیت بازار غلات در ماه جولای را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش توسط مرکز پژوهش های غلات منتشر شده است.

براساس این گزارش، قیمت محصولات صادراتی غلات و دانه های روغنی در هفته های اخیر با ضعف بیشتری نسبت به قبل برخوردار بوده است. علت عمده این موضوع، عرضه فراوان محصول و عدم رونق طرف تقاضا بوده است. در واقع پس از افزایش قیمت در اواخر ژوئن و اوایل جولای، روند نزولی در روزهای پس از آن شروع شد که بیشترین کاهش مربوط به گندم و جو بوده است. بر این اساس شاخص قیمت غلات شورای جهانی غلات (GOI) نسبت به سال قبل کاهش قابل ملاحظه ای را نشان داد.

زیر شاخص قیمت شورای جهانی غلات برای گندم نسبت به ماه قبل شش درصد کاهش یافته است. در اوایل ماه، بالا رفتن قیمت در بخش هایی از شمال امریکا و اروپا به آب و هوای نامساعد گره خورد، اما پس از آن تقاضای ضعیف صادرات و عرضه جهانی فراوان منجر به روند معکوس و کاهش قیمت ها شد.روند قیمت جهانی محصول ذرت صادراتی کمی پیچیده تر بود. در ابتدا بازارها با نگرانی آب و هوای ایالات متحده و ذخایر ضعیف تر از حد انتظار ایالات متحده، تقویت شدند اما پس از آن ارزش محصول کاهش یافت و در نهایت شرایط محصول تثبیت شد و صادرکنندگان برای تجارت به رقابت پرداختند. کاهش شدید قیمت محصول در آرژانتین موجب شد زیرشاخص شورای جهانی غلات برای ذرت نسبت به ماه قبل دو درصد پائین آید.پیش بینی می شود تولید جهانی جو نسبت به سال قبل تا 4 درصد کاهش یافته و به 136 میلیون تن در سال 2015 -2016 برسد. با توجه به کاهش مصارف دامی، مصرف کل در جهان نیز کاهش یافته و به 138 میلیون تن خواهد رسید.زیرشاخص قیمت شورای جهانی غلات برای برنج در مقایسه با اواخر ماه ژوئن یک درصد کاهش یافته است. درحالیکه به دلیل نگرانی های آب و هوایی در هند و تایلند قیمت برنج سفید و نیمه پخته در آسیا نسبتا بالا بود اما تولید مناسب در ویتنام نگرانی ها را برطرف کرد. پیش بینی می شود تولید برنج در سال 2015-2016 به 480 میلیون تن برسد که نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.به طور کلی میانگین قیمت صادرات سویا در ماه جولای تغییر کمی داشت. با توجه به شرایط مناسب تولید، قیمت های محصول تولیدی ایالات متحده ضعیف تر شد. پیش بینی تولید در سال 2015 -2016 معادل 316 میلیون تن است که البته نسبت به سال قبل با کاهش مواجه خواهد شد.

منبع:صدای اقتصاد
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
شیرین عسل1
پگاه
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آب معدنی واتا
تک ماکارون
vioni
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
زر ماکارون
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1