سه شنبه 1 مهر ماه 1399  -  Tuesday, September 22, 2020
pegaheco 1
اخبار برتر
0
چهار شنبه 8 مرداد ماه 1399 ساعت 9:50

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران:

تاخیر در تامین ارز مورد نیاز نهاده های دامی/ بخش قابل توجهی از ذرت موجود در بازار اعتباری وارد شده است

مواد غذایی> اقتصاد غذا - دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: با وجود پیگیری های مستمر دستگاه های ذیربط ، میزان واردات نهاده های دامی بنا بر امار های اعلام شده در ۴ ماهه اول امسال  با کاهش ۳۱ درصدی مواجه گردیده  است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، عباس حاجی زاده با اعلام این مطلب اظهار کرد: کندی و کاهش روند تأمین ارز مورد نیاز واردات نهاده های دامی  به زودی باعث تشدید کمبود نهاده‌های دامی در کشور خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه هشدارهای دست‌اندرکاران زنجیره تولید مواد پروتئینی کشور و حتی تاکیدات ریاست محترم جمهور طی ماه‌های گذشته  تاثیر زیادی  در تامین ارز نهاده های دامی  نداشته است به نحوی که آمار واردات نهاده‌های دامی از ابتدای سال ۹۹ حدود ۳۱ درصد کاهش داشته است و در صورت تداوم این وضعیت در ماه های آینده با کمبود های بیشتری مواجه خواهیم بود .

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران ادامه داد: مجموعه دست‌اندرکاران به ویژه بانک مرکزی  باید تدبیر ویژه ای برای جبران و تامین فوری منابع مورد نیاز برای تامین ارز  واردات نهاده های دام و طیور را مطابق برنامه سالانه اتخاذ کنند.البته برای تامین ارز واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده های دامی تلاش های مستمری از سوی  دستگاه‌های مختلف از جمله بانک مرکزی صورت گرفته است و  با توجه به محدودیت های حاکم بر مسیر های تامین و انتقال ارز باید قدردان این زحمات بود.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های  دام و طیور ایران خاطرنشان کرد:  تقریباً  تأمین ارز برای کالاهای اساسی وارداتی متعلق به بخش خصوصی در بنادر کشور طی ۴ ماه   گذشته از روند  حداقلی برخوردار بوده  و بدون تردید تداوم وضع موجود آثار و تبعات نامطلوبی  در تامین سبد غذایی کشور با قیمت‌های متعادل بر جا خواهد گذاشت.

حاجی زاده درباره محموله های ذرت که در بازار عرضه می شود، گفت: بخش قابل توجهی  از ذرت فعلی موجود در بازار نیز از  طریق  واردات اعتباری فعالان اقتصادی انجام شده است و تاجران و بازرگانان با استفاده از اعتبار شخصی خود این محموله ها را به صورت اعتباری خریداری کرده و بانک مرکزی موظف شده است که تا سه ماه بعد  ارز آن را تامین نماید.

وی تاکید کرد: بدون تردید اگر فعالان بخش خصوصی با استفاده از اعتبار خود اقدام به واردات نهاده های دامی نمی کردند تبعات کمبود کالا بر بخش تولید و توزیع بیش از پیش خودنمایی می کرد.
حاجی زاده گفت : با پیشنهاد اتحادیه و تدبیر ستاد اقتصادی کشور خوشبختانه امکان واردات نهاده های دامی به صورت اعتباری و تامین ارز مورد نیاز ۹۰ روز بعد از عرضه آن در بازار فراهم گردیده است  و بدون تردید تداوم و توسعه  این روش در کنار  اجرای به موقع تعهدات بانک مرکزی میتواند در زمان محدود بخش قابل توجهی از مشکلات فعلی را برطرف نماید.
وی در انتها مجددا از شخص وزیر جهاد تقاضا کرد که شخصا به موضوع رفع مشکلات جاری سامانه بازارگاه ورود کند تا چرخه توزیع نهاده های دامی از شفافیت و سرعت و دقت بیشتری برخوردار گردد .

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah4
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
goncheh1
sobhan
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
آرد سازی پوسان
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آیدین
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر