پنج شنبه 15 خرداد ماه 1399  -  Thursday, June 4, 2020
pegaheco 1
اخبار
0
شنبه 10 تير ماه 1391 ساعت 13:53

آمار گمرک علت گرانی مرغ و شیر را لو داد

بر اساس آمار واردات گمرك ايران در سال گذشته، دامداران و مرغداران براي توليد شير، گوشت و مرغ با كمبود دو ميليون تني واردات ذرت و حدود سه ميليون تن سويا و 364 هزار تني سبوس گندم مواجه بوده‌اند كه اين امر عامل افزايش قيمت اين نهاده‌ها و به تبع آن محصولات لبني و پروتئيني شده است.

به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در سال گذشته واردات پنج ميليون و 156 هزار تن ذرت دانه‌اي براي صنعت مرغداري و دامداري لازم بوده است اما طبق آمار گمرك تنها سه ميليون و 275 هزار تن از اين نهاده وارد شده است.

همچنين چهار ميليون و 158 هزار تن كنجاله سويا به عنوان خوراك دام و طيور در سال گذشته بايد وارد مي‌شده اما يك ميليون و 547 هزار تن كنجاله و ساير آخال از سويا وارد كشور شد است.

به گفته رييس اتحاديه مركزي دامداران پنج ميليون و 338 هزار تن جو مورد نياز توليد دامداري‌ها در سال گذشته بوده كه چهار ميليون و 300 هزار تن از توليد داخل تامين شده و يك ميليون و 308 هزار تن نيازمند واردات بوده است.

سيروس روستا به خبرنگار ايسنا گفت: يك ميليون و 401 هزار تن انواع كنجاله بدون سويا مورد نياز صنعت دامداري بوده است كه 560 هزار تن از اين ميزان از بازار داخل تامين شده و 840 هزار تن نياز به واردات داشته است.

وي افزود: يك ميليون و 110 هزار تن گندم مورد نياز بوده است كه 870 هزار تن از توليد داخل تامين شده و 210هزار تن از طريق واردات بايد تامين مي‌شده است.

رييس اتحاديه دامداران تصريح كرد: يك ميليون و 600 هزار تن سبوس گندم مورد نياز در صنايع دامداري بوده كه يك ميليون و 180 هزار تن از توليد داخل و 420 هزار تن نيازمند واردات بوده است.

اما بر اساس آمار گمرك كشور تنها 55 هزار و 810 تن سبوس گندم وارد شده است؛ بدين معنا كه بيش از 364 هزار تن از اين محصول با كمبود واردات مواجه بوده است.

روستا اظهار كرد: دو ميليون و 327 هزار تن كنجاله سويا مورد نياز دامداري‌ها در سال گذشته بوده كه 169 هزار تن از توليد داخل تامين شده و بيش از دو ميليون و 158 هزار تن بايد از طريق واردات تامين مي‌شده است.

به گفته رييس اتحاديه مركزي دامداران پنج ميليون و 51 هزار تن ذرت دانه‌هاي مورد نياز صنايع دامداري بوده كه دو ميليون و 895 هزار تن آن از توليد داخل و دو ميليون و 156 هزار تن نيازمند واردات بوده است.

همچنين به گفته حسن مقدم‌نيا ـ مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران گوشتي ـ صنعت مرغداري سالانه نيازمند هفت ميليون تن سويا و ذرت است كه دو ميليون تن ذرت در داخل توليد مي‌شود و بايد سه ميليون تن ذرت و دو ميليون تن كنجاله سويا براي اين صنعت وارد شود.

لذا در مجموع صنايع دامداري و مرغداري به عنوان توليدكننده محصولات پروتئيني و لبنياتي كشور سالانه نيازمند واردات پنج ميليون و 156 هزار تن ذرت دانه‌اي بوده‌اند درحالي كه فقط سه ميليون و 275 هزار تن از اين نهاده وارد شده است.

همچنين چهار ميليون و 158 هزار تن كنجاله سويا به عنوان خوراك دام و طيور در سال گذشته بايد وارد مي‌شده اما يك ميليون و 547 هزار تن كنجاله و ساير آخال از سويا وارد كشور شد است. آمار گمرك حاكي از كمبود واردات سبوس گندم است.

كمبود نهاده‌هاي توليد عامل گراني آنها و همچنين ايجاد بازار سياه شده به طوريكه كنجاله سويا از كيليويي 500 تومان به 1800 تومان، ذزرت از كيلويي 400 تومان به 600 تومان و همچنين سبوس گندم از كيلويي 110 تومان به بيش از 270 تومان افزايش يافته است.

به تبع افزايش نهاده‌ها و قيمت خورام دام و طيور از اواخر سال گذشته قيمت گوشت مرغ، گوشت قرمز و شير و محصولات لبني با نوسانات شديد قيمتي و افزايش نرخ مواجه بوده است.

در اين ميان انتظار مي‌رود با توجه به وجود ظرفيت‌هاي دامداري و مرغداري در كشور و توانايي توليد، مسئولان امر براي واردات نهاده‌هاي توليد به عنوان خورام دام و طيور به ميزان لازم و به موقع اقدام كنند تا قيمت‌هاي كاذب ايجاد شده در بازار شكسته شود.

اما جاي سوال است چرا واردات اين نهاده‌ها به موقع و به ميزان كافي صورت نمي‌گيرد يا به قول توليدكنندگان عده‌اي نمي‌خواهند بازار آرام شود و قيمت‌ها شكسته؛ چراكه از اين آشفته بازار سود مي‌برند.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
haraz1
nazgol
pegah3
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
vioni
تک ماکارون
آب معدنی واتا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
زر ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آیدین
آرد سازی پوسان
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی نان سحر
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی ب آ