جمعه 9 خرداد ماه 1399  -  Friday, May 29, 2020
pegaheco 1
اخبار
0
پنج شنبه 22 تير ماه 1391 ساعت 20:38

ماجرای گم‌شدن 50 هزار نهاده مرغ و دلایل اتهام گران‌فروشی به مرغداران

مدیرعامل مرکز پشتیبانی امور دام بااشاره به سرنوشت نامعلوم توزیع 50هزار تن کنجاله سویا بین مرغداران، از تخلف اتحادیه مرغداران در تحویل نهاده‌ و قیمت فروش مرغ خبر داد وگفت: سری دوم نهاده‌ها را به اتحادیه تحویل ندادیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بعد از حرف و حدیث فراوان در مورد عدم تامین نهاده‌ مرغداران و دامدارن، تفاهمنامه‌های اجرا نشده و اتهام اتحادیه سراسری مرغداران به فروش 50 هزار تن کنجاله سویا در بازار آزاد و به دنبال آن گرانی‌هایی که مردم به شدت از آن گله دارند با مصیب محمدیان شمالی مدیر عامل مرکز پشتیبانی امور دام که مسئول تامین نهاده و ذخیره‌سازی برای روز مبادا است، گفت‌وگو کردیم.

وی معتقد است: 50 هزار تن سویای تحویلی به اتحادیه مرغداران معلوم نیست کجا رفته، زیرا فاکتوری از سوی اتحادیه تحویل داده نشده، مرغداران گران فروشند و یک هزار تومان بیشتر از قیمت تمام شده می‌فروشند، وضعیت مرحله اول توزیع خوراک از سوی اتحادیه روشن نیست و به این دلیل در توزیع مرحله دوم دخالت داده نمی‌شوند.

محمدیان افزود: تولید مرغ کمتر از مصرف است و نیاز سالانه مرغ تا 150 هزارتن برآورد می‌شود که نیاز به واردات است، جلوگیری از واردات بیشتر مشکلات تامین نهاده و گرانی را سبب شده است.

وی با بیان این که وزارت صنعت، معدن و تجارت از 40 روز قبل مسئول تنظیم بازار شده، گفت: بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید از قبل خودش به فکر تامین نهاده و تنظیم بازار می‌بود.

مصیب محمدیان شمالی در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار اقتصادی فارس اظهار داشت: کنجاله سویا 8-5 درصد خوراک مصرفی دام و طیور را تشکیل می‌دهد و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بسته شده، این میزان توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها توزیع خواهد شد.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: تفاهم‌نامه‌ای برای 100 هزار تن کنجاله سویا برای مرغداران و 50 هزار تن برای دامداران داشتیم، اتحادیه سراسری مرغداران 50 هزار تن تحویل گرفته‌اند و باید در قبال آن گوشت مرغ ارزان تحویل می‌داد که تاکنون هیچ پاسخی نداده‌اند.

این در حالی است که مسئولان اتحادیه سراسری مرغداران ماهانه نیاز ماهانه به 500 هزار تن خوراک طیور دارند که تنها یک دهم آن تامین شده است. به گفته آنها روزانه 15 هزار تن خوراک طیور باید به این صنعت تزریق شود.  

محمدیان گفت: برای دریافت 54 هزار تن بقیه هم باید به سازمان‌های صنعت استان‌ مراجعه کنند و نیاز مصرفی خودشان را تحویل بگیرند.

وی در پاسخ به اینکه اتحادیه سراسری اعلام می‌کند که پول 54 هزار تن کنجاله سویا را حدود دو ماه است واریز کرده‌اند اما نهاده تحویل نگرفته‌اند، گفت: اگر این بخش کنجاله را هم بدهیم بدون اینکه بدانیم مرحله اول چطور توزیع شده است شما خبرنگاران و مردم به من خرده می‌گیرید.

وی گفت: لیست توزیع مرحله اول را تاکنون به ما تحویل نداده‌اند اگر بخواهیم همان روند اول را تکرار کنیم کار عبثی است.

محمدیان افزود: زمانی که بین قیمت تمام شده با نرخ آزاد که 5200 تومان است یک هزار تومان فاصله است چه کسی باید پاسخ دهد.

مدیر عامل مرکز پشتیبانی امور دام گفت: اگر این نهاده به مرغداران داده می‌شود به این دلیل است که گوشت مرغ ارزان تحویل دهند.

محمدیان گفت: تولید‌کنندگان مرغ به بهانه عدم تامین کنجاله سویا که کمتر از 25 درصد در قیمت تمام شده نقش دارد تا 200 درصد هزینه به مردم تحمیل می‌کنند و این منطقی نیست.

وی افزود: با فرض اینکه اینها از اول سال کنجاله را کیلویی 1600 تومان هم گرفته باشند قیمت تمام شده بیش از 5 هزار تومان نمی‌شود.

محمدیان گفت: قیمت مرغ زنده هم بیشتر از 3 هزار  تا 3200 تومان با تمامی هزینه‌ها می‌شود در حالی که آنها به قیمت 3400 تومانی که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده پایبند نیستند و اعلام می‌کنند قیمت تمام شده 3700 تومان است.

محمدیان در پاسخ به اینکه شما اعلام می‌کنید توزیع 200 هزار تن سویا از دو روز پیش آغاز شده اما رئیس اتحادیه سراسری مرغداران اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، گفت: ‌نباید هم ایشان اطلاع داشته باشد، یک بار کالا دادم و الان نمی‌دانم کجا رفته است الان که نمی‌توانم بگویم بیا دوباره بگیر.

وی ادامه داد:‌ کالا را بردم استانها، تحت نظارت و کنترل سازمان‌ صنعت استانها و معاون استانها هم حضور دارند و تصمیم‌گیری می‌کند و مجموعه عوامل سازمان صنعت، جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام و استانداری در آن کمیته حضور دارند.

وی گفت: این نهاده‌ها داده می‌شود و در مقابل مرغ ارزان تحویل می‌گیریم.

از محمدیان سوال شد گفته می‌شود اتحادیه سراسری 50 هزار تن کنجاله را به قیمت آزاد فروخته و 38 میلیارد تومان به جیب زده است، گفت: آقای مقدم نیا حکم پدری به من دارند، سالیان سال معاون وزیر بوده؛ قابل احترام است اما ما هر طوری خواستیم ایشان گفتند، 50 هزار تن کنجاله‌ای که گرفتیم حق ما بوده است.

وی گفت: این حق را چه کسی برای ایشان ایجاد کرده است.

محمدیان افزود: آنها لیست توزیع بین مرغداران را تحویل نداده اند و اگر تحویل دهند مرغدار موظف است 40 درصد آنرا گوشت ارزان تحویل دهد، به قیمت 4400 تومان در میادین عمده‌فروشی یا 3400تومان مرغ زنده.

وی ادامه داد: پس اگر تحویل گرفته‌اند چه بهانه‌ای دارند که مرغ زنده را 4100 تا 4300 تومان بفروشند.

*آمارهای اعلامی تولید مرغ با هم نمی‌خواند

وی افزود: در حال حاضر عرضه کمتر از تقاضا است و ما مسئول آن نیستیم. آنها می‌گویند 95 میلیون قطعه جوجه‌ریزی شده است و مرغ مازاد دارند اینها با همدیگر نمی‌خواند و من مسئول آن نیستم.

*منع واردات عامل مشکلات گرانی و عدم تامین نهاده

محمدیان با بیان اینکه طبق آمار کشاورزی در کنجاله سویا 90 درصد وابسته‌‌ایم گفت:  اینها ریشه در گذشته هم دارند و مربوط به امروز و فردا نیست. زمانی که دروازه واردات را به کشور می‌بندید این طور می‌شود.

وی افزود: فرمایش مقام معظم رهبری هم جلوگیری از واردات بی‌رویه بوده نه هر وارداتی که مورد نیاز کشور است.

محمدیان گفت:  6ماه بعد از اینکه واردات به کشور بسته شد این مشکلات بوجود آمد.

*40 روز است مسئول تنظیم بازار هستیم

محمدیان تصریح کرد: مسئولیت تنظیم بازار را از اردیبهشت تحویل گرفتیم و قبل از آن به عهده وزارت جهاد بوده و اگر تنظیم نشده مشکل خودشان است.

وی گفت: 40 روز است مسئولیت تنظیم بازار از وزیر جهاد کشاورزی گرفته شده و به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده‌اند.

محمدیان گفت: بعد از ابلاغ قانون بهره‌وری کشاورزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تنظیم بازار ورود نداشت، بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی 50 درصد در موردنهاده‌ها وابسته هستیم.

وی گفت: نهاده‌ای که وارد شده چون با ارز مرجع استفاده شده مشمول قیمت‌گذاری است و طبق نظر حاکمیت باید توزیع شود.

به گفته محمدیان در حال حاضر مسئولیت محصولات تنظیم بازار به عهده وزارت صنعت گذاشته‌ شده است.

*اگر واردات داشتیم این مشکلات بوجود نمی‌آمد

وی افزود: سالانه حدود 150-100 هزار تن کسری گوشت مرغ و 100 هزار تن کسری گوشت قرمز داریم که باید از طریق واردات تامین شود و زمانی که 8-7 ماه جلوی واردات آنرا می‌گیرند الان می‌رسیم به جایی که به مشکل برخوریم و دنبال مقصر بگردیم.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
nazgol
haraz1
شیرین عسل1
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
vioni
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی مسرور
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آیدین
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنایع  غذایی نان آوران