جمعه 9 خرداد ماه 1399  -  Friday, May 29, 2020
pegaheco 1
اخبار
0
سه شنبه 2 آبان ماه 1391 ساعت 7:0

آخرین خبرها از تولید مرغ، گوشت، تخم‌مرغ و شیر

بازار محصولات پروتئینی معکوس شد

با وجود اینکه طی دوسه ماه اخیر مرغداری‌های کشور با مشکل کمبود و افزایش خوراک طیور مواجه بودند و قیمت گوشت مرغ روند صعودی داشت و همچنین شیر خام با نوسان قیمت همراه بود، گوشت قرمز کاهش قیمت تجربه کرد اما اکنون این شرایط معکوس شده است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر رکورد جوجه‌ریزی شکسته شده و بازار با وفور گوشت مرغ و کاهش قیمت آن مواجه شده است. همچنین نرخ شیر خام نیز تثبیت شده و تخم‌مرغ هم بر اساس پیش‌بینی‌ها روند کاهشی قیمت را از این پس تجربه خواهد کرد.

اما در ازای آن گوشت قرمز با افزایش قیمت مواجه شده که مدیرعامل اتحادیه دامداران دلیل آن را افزایش قیمت علوفه در پی افزایش نرخ ارز و همچنین شدت گرفتن قاچاق بره و گوساله می‌داند و معتقد است دپو کردن گوسفندان توسط دلالان در آستانه عید قربان بر این امر مضاعف شده است.

* افزایش قیمت گوشت قرمز

با توجه به اینکه نهاده‌های دامی برای تولید گوشت قرمز با ارز آزاد تامین می‌شود قیمت تمام شده گوشت قرمز نیز نوسان دارد که مدیرعامل اتحادیه دامداران وعده داده اگر ارز دولتی برای علوفه گاوهای گوشتی اختصاص یابد هزینه تمام شده گوشت قرمز کاهش می‌یابد.

به گفته وی هر کیلوگرم گوشت گوسفندی حداکثر باید 17 هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم گوشت گاوی نهایتا باید 15 هزار تومان در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد اما اکنون قیمت‌ها بالاتر از این میزان است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران اعلام کرد: دلالان از تولید تا مصرف 40 درصد بر قیمت گوشت قرمز می‌افزایند در صورتی که نهایتا این میزان سود باید 15 درصد باشد.

سلطانی افزود: با توجه به جمع‌آوری دام‌های زنده توسط واسطه‌ها برای عید قربان، عرضه دام کاهش یافته که باعث افزایش قیمت گوشت قرمز شده و با این اقدام نقش واسطه‌ها در قیمت‌گذاری و بازار گوشت در ایام عید قربان پررنگ‌تر می‌شود.

* فراوانی گوشت مرغ و کاهش قیمت

در این میان گوشت مرغ که طی مدت اخیر روند صعودی را در پیش گرفته بود و قیمت آن در بازار مصرف به کیلویی 7000 تومان هم رسیده بود اکنون با تامین نهاده‌ها، تولید و بازارش به ثبات رسیده و در پی افزایش جوجه‌ریزی آن هم به میزان 100 میلیون قطعه رکورد تولید شکسته شده به گونه‌ای که شرکت پشتیبانی امور دام طی کمتر از یک ماه اخیر 22 هزار تن گوشت مرغ مازاد مصرف را به منظور تعدیل قیمت‌های بازار ذخیره‌سازی کرده است و هم اکنون هر کیلو مرغ به طور میانگین 4600 تومان فروخته می‌شود.

به گفته رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی افزایش تولید گوشت مرغ تا ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت و تا پایان سال بیش از یک میلیون و 800 هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید می‌شود.

* تثبیت قیمت شیرخام

شیر خام هم بالاخره به ثبات قیمت رسید و وعده‌های داده شده در این بخش جامه عمل پوشید.

به گفته مدیرعامل اتحادیه دامداران به ازای خرید هر کیلوگرم شیر خام 3.2 درصد چربی و بار میکروبی 100 هزار علاوه بر پرداخت بهای 930 تومانی نهاده‌های ارازن قیمت با 245 گرم جو کیلویی 620 تومان، 245 گرم ذرت کیلویی 630 تومان، 190 گرم سویا کیلویی 930 تومانی و 190 گرم سبوس 488 تومانی به دامداران داده می‌شود.

به گفته سعید سلطانی امسال بیش از 10 میلیون تن شیرخام تولید خواهد شد که علاوه بر خودکفایی تولید شیر خام افزایش تولید و صادرات محصولات لبنی را در پی دارد.

* تخم‌مرغ در انتظار قیمت‌گذاری سالانه

و اما تخم‌مرغ به گفته مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار در ماه گذشته بیش از 75 هزار تن تولید داشته و کیلویی 3200 تومان در مرغداری فروخته شده است که با توجه به کاهش مصرف روند کاهشی قیمت را در پیش خواهد گرفت.

همچنین پس از چند بار برگزاری جلسه برای قیمت‌گذاری تخم‌مرغ و به تعویق افتادن این امر مجددا قرار است در هفته جاری کارگروهی متشکل از وزارت تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغداران میهن قیمت کف و قیمت سقف برای تخم‌مرغ را تعیین کنند که قابل اجرا در طول سال باشد.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
pegah2
goncheh1
sobhan
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
vioni
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
رستوران حاج محسن1
آیدین
آب معدنی واتا
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
زر ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر