چهار شنبه 14 خرداد ماه 1399  -  Wednesday, June 3, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
سه شنبه 30 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 15:33

سرپرست معاون بازرگانی وزارت صنعت تشریح کرد:/

حفظ سطح مطلوب ذخایر راهبردی برای جلوگیری از هرگونه نوسانات احتمالی کالا در بازار

مواد غذایی> سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت، برنامه‌های عملیاتی این معاونت را در سال 1399 تشریح کرد.

محمد رضا کلامی در خصوص برنامه‌های عملیاتی معاونت بازرگانی داخلی در سال 1399 بیان کرد: در همین راستا دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارتخانه، تامین حداکثری کالاهای اساسی و ضروری با قیمت‌های مناسب با اولویت تولیدات داخلی و در صورت نیاز از محل واردات و اولویت حمایت از تولیدات داخل در مورد کالاهایی که دارای تولید داخل می‌باشند و ممنوعیت واردات چنین کالاهایی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با تأکید بر اینکه پیش بینی مقدار کالای مورد نیاز برای واردات در سال 99 و افزایش استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در حوزه تأمین و توزیع نیز در دستور کار است، اضافه کرد: تدابیر لازم برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و مبادی ورودی کشور تداوم می‌یابد و تعیین و بررسی روش‌های مؤثر در کاهش قیمت تمام شده (کاهش مالیات، تسهیل در فرآیند ترخیص کالا و جلوگیری از دموراژ و ...) در دست انجام است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با تأکید بر اجرای طرح های کاهش ضایعات تولید محصولات کشاورزی ( در زمان تولید، توزیع، فرآوری) و اجرای الگوی سطح زیر کشت، گفت: مدیریت حوزه توزیع برای حداکثر نمودن دسترسی اقشار مختلف جامعه به کالاهای اساسی مشمول ارز حمایتی، استفاده از ظرفیت بخش‌های مختلف از جمله اتاق اصناف، اتاق تعاون، سازمان میادین میوه و تره بار و پیش‌بینی ساز و کار توزیع الکترونیکی کالاهای اساسی از دیگر برنامه ها است.

حفظ سطح مطلوب ذخایر راهبردی برای جلوگیری از هرگونه نوسانات احتمالی کالا در بازار

کلامی، حفظ سطح مطلوب ذخایر راهبردی برای جلوگیری از هرگونه نوسانات و تلاطم‌های احتمالی کالاهای اساسی در بازار را یک اولویت دانست و افزود: استفاده از کارکردهای بورس کالا برای تنظیم بازار مؤثر محصولات پتروشیمی و فولاد، تعریف دقیق سیستم گزارش گیری و گزارش دهی جهت تسریع در اجرایی شدن تصمیمات کارگروه تنظیم بازار برای فعال سازی بیش از پیش کارگروه ملی و کارگروه‌های استانی، برنامه ریزی برای افزایش کارایی نظارت ها با استفاده حداکثری از ظرفیت تمام دستگاه‌های نظارتی کشور، تدوین و اجرای تقویم تنظیم بازار (تولیدات، واردات، صادرات، مصرف و ...) کالاهای اساسی و ضروری و اجرای طرح‌های ویژه مناسبت‌های ملی، مذهبی (ایام ماه مبارک رمضان، بازگشایی مدارس، ایام محرم و صفر، ایام پایانی سال، بازگشت حجاج) از دیگر اولویت‌ها است.

وی در مورد وظایف دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت نیز بیان کرد: رصد پذیرکردن جریان گردش کالا یکی از اقدامات این دفتر است و با توجه به مشکلات حادث شده در ارتباط با تحریمهای ایجاد شده و محدودیتهای انتقال ارز و به تبع آن ایجاد کندی در تامین کالا لازم است که جریان گردش کالا از مبدا تولید یا واردات تا سطح خرده فروشی رصد شود تا از نشت کالا از شبکه های توزیع جلوگیری شود که این پروژه برای این منظور و با استفاده از سامانه جامع تجارت داخلی برای کالاهای اساسی در حال انجام است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت، ساماندهی شرکتهای پخش کالا را از دیگر اولویتهای این دفتر دانست و گفت: شرکتهای پخش کالا بنگاههای توانمندی هستند که با ساماندهی و اتصال آنها به سامانه جامع بهره وری توزیع کالا افزایش می یابد و این پروژه حدود 80 درصد پیشرفت داشته است.

کلامی با تأکید بر ضرورت ساماندهی و بهبود عملکرد فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای، بیان کرد: فروشگاههای زنجیره ای در ایجاد تعادل و ثبات قیمتها در بازار کالاهای اساسی مورد مصرف خانوارها بسیار موثر بوده اند و این پروژه با این هدف تهیه و اجرا شده است.

وی شناسه دار کردن کالاهای مشمول آیین نامه ماده 13 و عملیاتی نمودن سامانه های شناسه کالا و رهگیری را از دیگر کارهای در دست اقدام امسال دانست و افزود: شناسه دار کردن کالاها برای رهگیری و طبقه بندی و شناسایی کالاها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این پروژه در این راستا تعریف شده است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به طراحی و پیاده سازی سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری گفت: بر اساس این پروژه حجم تجارت بازرگانان بر اساس اعتبار تجاری و عملکرد سالهای گذشته آنها تعیین و کنترل می گردد.

کلامی در پایان تدوین سند جامع نظام توزیع را نیز یکی از کارها دانست و بیان کرد: این سند تمامی روابط بین بخشهای اقتصادی و بازرگانی را باز تعریف می نماید و برای این موضوع 10 کشور جهان بررسی و تحلیلی شده اند.

منبع:شاتا


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
زرفروکتوز1
nazgol
pegah3
goncheh1
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی پارس استا
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
زر ماکارون
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
صنایع غذایی مسرور
ارسال پیامک
vioni