پنج شنبه 11 آذر ماه 1400  -  Thursday, December 2, 2021
peminaمهگلچاپ و بسته بندی2
دیگه چه خبر
1
شنبه 20 مهر ماه 1392 ساعت 15:39

پس از پایان دولت احمدی​نژاد، هر دو روز یک مصوبه​اش لغو شده است

حدود دو ماه از پایان دولت محمود احمدی نژاد می​گذرد اما هنوز لغو مصوبات دولت وی به دلیل مغایرت​های قانونی ادامه دارد.

نسرین وزیری:  دولت یازدهم که سکان اجرایی کشور را از دولتمردان پیشین گرفت، اقدام به لغو برخی مصوبات آن از جمله افزایش مرخصی زایمان و استخدام نیروهای جدید در دولت -طرح مهرآفرین-  نمود که با انتقاداتی روبرو شد. اگر چه مردان دولت روحانی با اصلاحیه​هایی از لغو کامل این مصوبات پا پس کشیدند اما با گذشت دو ماه از آغاز به کار دولت یازدهم، همچنان برخی مصوبات دولت محمود احمدی نژاد از سوی رئیس مجلس لغو می​شود.

مصوباتی که عمدتا در یکی دو ماهه آخر دولت دهم به تایید هیات وزیران رسیده​اند؛پی عموما یا بار مالی آنها تامین نشده و تعهداتی را برای دولت بعد به ارث گذاشته و یا اینکه مغایر قوانین مادر کشور بویژه قانون برنامه پنجم و قانون مدیریت خدمات کشوری هستند.

در 117 روز اولیه امسال که دولت دهم ماه​های پایانی عمر خود را می​گذراند نیز 41 مصوبه هیات وزیران احمدی​نژاد از سوی رئیس مجلس رد شده بود که گویای لغو هر مصوبه دولت پیشین در سه روز بود. {اینجا} در 66 روز گذشته نیز که دولت یازدهم جایگزین دولت دهم شده، تقریبا هر دو روز یک مصوبه دولت پیشین از سوی رئیس مجلس رد شده است.

استناد به دو اصل 85 و 138 قانون اساسی، ترجیع​بند نامه​هایی است که با امضای علی لاریجانی روانه پاستور می​شود تا مغایرت مصوبات دولت با قوانین موضوعه کشور را به دولتمردان یادآوری کرده و آنها را ملغی الاثر کند.

به موجب اصل 138 قانون اساسی تصویب‏نامه‏ها و آیین‏نامه‏های دولت و مصوبات کمیسیون​های مذکور در این اصل‏، ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیأت وزیران بفرستند. همچنین به موجب اصل 85 قانون اساسی، ‏ مصوبات‏ دولت‏ نباید با اصول‏ و احکام‏ مذهب‏ رسمی‏ کشور و یا قانون‏ اساسی‏ مغایرت‏ داشته‏ باشد، تشخیص‏ این‏ امر به‏ ترتیب‏ مذکور در اصل‏ نود و ششم‏ با شورای‏ نگهبان‏ است‏. علاوه‏ بر این‏، مصوبات‏ دولت‏ نباید مخالفت‏ قوانین‏ و مقررات‏ عمومی‏ کشور باشد و به‏ منظور بررسی‏ و اعلام‏ عدم‏ مغایرت‏ آنها با قوانین‏ مزبور باید ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رییس‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
mihan2
نازگل
روغن غنچه
haraz
لاکیدووو
taknan2
پگاه-خامه
زرفروکتوز1
فشذهشف2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
ariantaem
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
حلبچی
ارسال پیامک
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
zar
ardineh
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
kandoj
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
tejarat talaie