سه شنبه 12 اسفند ماه 1399  -  Tuesday, March 2, 2021
peminaeco 1بانک کشاورزی
اخبار برگزیده
0
یک شنبه 12 بهمن ماه 1399 ساعت 12:58

واردات ۴۶ تن میوه در ۸ ماه با وجود ممنوعیت

کشاورزی> با وجود ممنوعیت واردات انواع میوه و بادام زمینی، اما در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۴۶ تن از این کالا‌ها به کشور وارد شده است.

اخیرا گمرک ایران آمار واردات ۸ ماه نخست امسال را در پرتال رسمی خود منتشر کرده که در این آمار کالا‌های وارداتی به چشم می‌خورد که هیچ نیازی به واردات آن‌ها نیست و توان تولیدی‌های ایرانی تمام نیاز داخل را بر طرف می‌کند.

همچنین در این بین کالا‌هایی به کشور وارد شده اند که پیش از امسال واردات آن‌ها ممنوع اعلام شده بود به عنوان مثال در آخرین لیست منتشره از سوی گمرک، واردات انواع میوه و بادام زمینی به چشم می‌خورد این در حالی است که این کالا در لیست کالا‌های ممنوعیه ورود به کشور وجود دارد.

لیست کالا‌های ممنوعه وارداتی در حالی تنظیم شده که کارشناسان نهاد‌های مختلف دولتی و خصوصی تشخیص داده اند هیچ نیازی به دلیل توان‌های داخلی، به واردات کالای مورد نظر وجود ندارد پس ورود آن از کشور‌های دیگر می‌تواند به بخش تولید و توزیع کشور ضربه وارد کند.

یک نکته بسیار قابل توجه در این گزارش این است که حتی عنوان کالای وارد شده در لیست واردات ۸ ماهه گمرک " سایر غیر از اقلام مشمول ردیف‌های ۲۰۰۸۱۱۰۰ لغایت ۲۰۰۸۹۲۰۰" درج شده و کد‌های وارد شده را در سامانه اتاق بازرگانی تهران پیدا کردیم.

در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۴۶ هزار کیلو بادام زمینی و انواع میوه به ارزش ۵۷ هزارو ۷۷۱ دلار و ارزش ریالی ۲ میلیارد و ۴۲۶ میلیون و ۳۶۱ هزارو ۸۲۶ ریال از کشور تایلند به کشور وارد شده است.

این واردات ممنوعه در حالی است که تمام آن در یک محموله و در مناطق ویژه اقتصادی ترخیص شده و بدان معنا است که افرادی سودجو از این مناطق سواستفاده کرده و اقدام به واردات کالا‌های ممنوعه می‌کنند و کالا نهایتا وارد مناطق دیگری از کشور می‌شود و به فروش می‌رسد.

بر اساس این گزارش، شاید این ۵۷ هزار دلار در نگاه اول در مقایسه با واردات‌های پر حجم دیگر کم به نظر برسد، اما می‌تواند سرمایه قابل توجهی برای راه اندازی واحد تولیدی باشد.

نکته قابل توجه این محموله وارداتی این جاست که این کالا‌های وارد شده در لیست ممنوعیت‌های وارداتی با نام سایر درج شده اند و شاید به همین دلیل است واردات این کالای ممنوعه به راحتی صورت گرفته است.

لیست کالا‌های ممنوعیت واردات:
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
nazgol
haraz1
pegah2
tabiat
لاکیدووو
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
sobhan
shirinvatan
mihan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
حلبچی
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
آیدین
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
رستوران حاج محسن1
vioni
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20