یک شنبه 15 تير ماه 1399  -  Sunday, July 5, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
0
دو شنبه 5 شهريور ماه 1397 ساعت 7:52

یارانه ارزی پرداخت شده و گرانی کالاهای اساسی

رانت عظیمی که نصیب فقرا نشد

دولت جهت کنترل نوسانات بازار ارز و جلوگیری از ورود این نوسانات به بازار کالا و خدمات، سیاست تک نرخی کردن ارز و عرضه آن به قیمت 4200 تومان به واردکنندگان را در پیش گرفت. طی 45 روز میزان یارانه ارزی پرداخت شده توسط دولت بیش از 37 هزار میلیارد تومان بوده است. با پرداخت این یارانه ارزی باز هم قیمت کالاهای اساسی افزایش چشمگیری را داشته است.

 به گزارش تابناک اقتصادی، در ماه ابتدایی فصل بهار بازار ارز یک بار دیگر با نوسانات شدیدی مواجه شد و قیمت ارزهای خارجی روند صعودی وحشتناکی به خود گرفت. این موضوع موجب شد تا دولت برای کنترل وضعیت بازار ارز، سیاست های جدید ارزی را پیاده سازی کند و تک نرخی کردن قیمت دلار را جهت جلوگیری از ورود نوسانات ارز به بازار کالا و خدمات در پیش بگیرد. به همین منظور دولت ارز 4200 تومانی را در اختیار شرکت های واردکننده کالا قرار داد تا کالاهای اساسی را با ارز ارزان وارد و با ارز 4200 تومانی قیمت گذاری کنند و آن را در بازار توزیع نمایند، تا بلکه اقشار آسیب پذیر جامعه از نوسانات قیمت ارز آسیب نبینند.

طبق آخرین اطلاعات دریافتی یکی از خبرگزاری ها از بانک مرکزی درباره عملکرد ارزی، دولت در حدود ۴۵ روز (از ۲۱ فرودین تا ششم خرداد ماه) در مجموع ۱۲ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار (معادل ارزهای دیگر) ارز برای کلیه کالاها و نیازهای وارداتی براساس دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص داده که از این رقم در مجموع شش میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار تامین و پرداخت شده است.

بنابراین اگر قیمت دلار در بازار آزاد در مدت 45 روز مذکور به طور میانگین ده هزار تومان بوده باشد، دولت برای واردات کالاها بابت هر دلار 5800 تومان یارانه ارزی به واردکنندگان پرداخت نموده است. در مجموع شش میلیارد و 426 میلیون دلار ارز دولتی پرداخت شده، میزان یارانه ارزی حدود 37 هزار میلیارد تومان می شود. با توجه به اینکه در قانون بودجه سال 97، منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها برای یک سال 30 هزار میلیارد تومان می باشد بنابراین می توان گفت یارانه ارزی پرداخت شده توسط دولت در 45 روز، 7 هزار میلیارد تومان بیشتر از منابع یارانه نقدی و غیرنقدی پرداختی دولت در طول یک سال به مردم می باشد.

اما پرسش های که در این بین مطرح می شوند عبارتند از اینکه آیا دولت با پرداخت این میزان یارانه ارزی توانسته است جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی را بگیرد یا خیر؟ از این رانت عظیم چه کسانی نفع بردند؟

پاسخ پرسش اول را می توان در گزارش های هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران یافت. نمودار زیر میزان تغییر قیمت کالاهای اساسی را از ابتدای سال تاکنون نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می گردد قیمت همه کالاها افزایش یافته است. در این بین قیمت کالاهایی چون گوشت گوسفند بااستخوان، گوشت گاو و گوساله بی استخوان، گوشت مرغ، تخم مرغ، شکر و قند بیش از 20 درصد افزایش داشته اند. همچنین قیمت های چای خشک و روغن خوراکی مایع بیش از 10 درصد رشد داشته اند. تنها تغییر قیمت برنج داخلی درجه یک و درجه دو و روغن خوراکی جامد زیر 10 درصد بوده است.


همان گونه که ملاحظه شد دولت نتوانسته است با پرداخت یارانه ارزی 37 هزار میلیارد تومانی جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی را بگیرد. بنابراین می توان در پاسخ به پرسش دوم گفت حداقل خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه از این رانت عظیم دولت هیچ نفعی نبرده اند و در این بین تنها برخی از واردکنندگان از این رانت عظیم سود برده اند و در خوش بینانه ترین حالت، احتمالاً کالاهای وارد شده با ارز 4200 تومانی را با نرخ آزاد قیمت گذاری نموده و در بازار عرضه کرده اند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
goncheh1
haraz1
زرفروکتوز1
sobhan
pegah3
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
رستوران حاج محسن1
تیتر20
آرد سازی پوسان
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
vioni
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
آب معدنی واتا
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان