جمعه 13 تير ماه 1399  -  Friday, July 3, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 22 ارديبهشت ماه 1395 ساعت 12:53

مدیر مرکز همکاری‌های امور دام/

هزینه تولید هر کیلوگرم شیرخام، ۱۵۷۰ تومان است/ شیرخام ایران، گران نیست

کشاورزی> مدیر مرکز همکاری‌های امور دام می‌گوید: قیمت تمام‌شده تولید شیرخام حداقل ۳۵۰ تومان بیشتر از نرخی است که توسط کارخانه‌ها از دامداران خریداری می‌شود.

محمدجواد وکیل‌گیلانی با اعلام این خبر گفت: طبق گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، تولید شیرخام در کشور حداقل یک‌هزار و ۵۷۰ تومان هزینه دربر دارد.

وی با اشاره به اینکه نه‌تنها نرخ مورد نظر به تصویب نرسید بلکه قیمت یک‌هزار و ۴۴۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام تعیین شد، افزود: با این حساب، دامداران در فروش هر کیلوگرم از این محصول، دست‌کم ۳۵۰ تومان ضرر می‌کنند.

مدیر مرکز همکاری‌های امور دام خاطرنشان کرد: البته چنین محاسباتی بسیار خوشبینانه است، زیرا هم‌اکنون بیشتر کارخانه‌ها شیرخام را با قیمتی پایین‌تر از یک‌هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

به گفته وکیل‌گیلانی، کشورهای دنیا را نمی‌توان با ایران مقایسه کرد، زیرا آنها شرایط متفاوتی دارند؛ به‌عنوان مثال شیرخام در کانادا ٣٧ سنت قیمت دارد که به پول ایران حدود یک‌هزار و ۴۰۰ تومان می‌شود، این در حالی است که تأمین علوفه در آن سرزمین مانند ایران هزینه‌بر نیست، البته این موضوع در ارتباط با اروپا نیز صادق است. زیرا در حال حاضر قیمت این محصول به‌طور میانگین در این قاره یک‌هزار و ۲۰۰ تومان برای هر کیلوگرم است؛ قاره‌ای که به واسطه برخورداری از مراتع و علف‌زارهای وسیع، هزینه چندانی جهت تأمین خوراک نمی‌پردازد.

وی ادامه داد: بنابراین برخلاف ادعای برخی از کارشناسان، قیمت شیرخام در ایران نسبت به شرایط حال حاضر گران نیست، زیرا نظام دامداری کشور وابستگی شدیدی به خوراک دارد.

وکیل‌گیلانی معتقد است: تمام این اتفاق‌ها در حالی است که کشورهای اروپایی و آمریکایی، یارانه‌های قابل توجهی برای تولید لبنیات در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین آنها هم از نظر علوفه دلگرم هستند و هم از لحاظ کمک‌هایی که دولت برای حمایت‌شان هزینه می‌کند.

منبع:ایانا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
haraz1
goncheh1
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
شیرین عسل1
pegah3
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
vioni
آیدین
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
تیتر20
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران