پنج شنبه 7 اسفند ماه 1399  -  Thursday, February 25, 2021
بانک کشاورزیpegaheco 1
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 13 خرداد ماه 1399 ساعت 14:22

خودکفایی در تولید گوشت ممکن است ولی برخی نمی‌گذارند/ ارز واردات گوشت و دام را به دامداران بدهید

مواد غذایی> مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های دام سبک با بیان اینکه اگر روند توزیع نهاده ها به همین صورت ادامه داشته باشد در ۴ تا ۵ ماه آینده با مشکل تامین گوشت مواجه می شویم گفت: نظام توزیع  نهاده های دامی کارایی لازم را ندارد و روند توزیع کاملا بهم خورده است.

افشین صدر دادرس مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور اظهار کرد: سطح مراتع کشور برای چرای دام  رو به کاهش و لازم است که گوسفندداران از دامداری سنتی به سمت دامداری صنعتی بروند تا میزان بهره وری و ضریب تولید نیز افزایش یابد.

وی افزود:  اتحادیه تلاش می‌کند تا با ورود دانش و روش های جدید تولید در میان دامداران سبک، بهره وری تولید در این بخش را افزایش دهد.

ارز واردات گوشت را به تولیدکنندگان تسهیلات کم بهره دهند، خودکفا می‌شویم

صدر دادرس اظهار داشت: بر اساس تجربه 29 ساله ای که در کار با دام سبک و تولیدکنندگان آن دارم، اعلام می کنم در صورت جایگزینی ارز اختصاصی به واردات گوشت قرمز و دام زنده با اعطای تسهیلات کم بهره به تولید کنندگان، می توان نیاز کشور را به طور کامل تامین کرد و به خود کفایی رسید.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور با بیان اینکه در صورت داشتن برنامه می توان به خودکفایی گوشت قرمز رسید ادامه داد:  اینکه چرا این اتقاق نمی افتد و ترجیح داده می شود که گوشت قرمز و دام زنده برای کسری تولید از خارج کشور وارد شود، نیاز به بررسی دارد.

اختلافات آماری وزارت جهاد کشاورزی و مرکز آمار درباره تولید گوسفند

وی تصریح کرد: مرکز آمار ایران در بهمن سال گذشته اعلام کرد که 64 میلیون راس دام سبک در کشور تولید می شود اما  با آمار اعلامی وزارت جهاد کشاورزی متفاوت است.

صدر دادرس اظهار داشت: مرجع آمار در کشور، مرکز ملی آمار است و از طرفی وزارت جهاد کشاورزی نیز مسئولیت مستقیم دارد و لازم است دو دستگاه، برای رفع تناقضات آماری اقدام کنند تا تولیدکنندگان و تصمیم گیران بتوانند تصمیمات درست تری اتخاذ کنند.

سهمیه دولتی جوابگوی نیاز دامداران سبک نیست

وی گفت: عدم تامین نیاز خوراک دام ها ، بسیاری از دامداران سبک را مجبور  به چرای غیر مجاز دام در مراتع می نماید که برای آنها جرائم سنگینی را در بر دارد.

صدر دادرس با بیان اینکه  با ایجاد سامانه بازارگاه توزیع نهاده های دامی به طور کامل در ید دولت قرار گرفته است اظهار داشت: قبل از ایجاد بازارگاه، تولید کنندگان، نهادههای دامی نیاز خود را به طور مستقیم  از وارد کننده خریداری و افراد بر حسب میزان خرید از وارد کنندگان تخفیف نیز دریافت می کردند اما در حال حاضر نظام توزیع  نهاده های دامی کارایی لازم را ندارد و روند توزیع کاملا بهم خورده و دولتی شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: سامانه بازارگاه به بهانه کنترل قیمت نهاده ها و نیز رصد نهاده های وارداتی با ارز 4200 تومانی راه اندازی گردید ، در حالیکه تشکل ها از همان ابتدا عدم کارآیی آن را اعلام کردند ، در حال حاضر نهاده ها با قیمت های بالا در بازار خرید و فروش می شوند بدین صورت که نهاده با قیمت دولتی در سامانه عرضه و مابه التفاوت قیمت تا قیمت آزاد خارج از سامانه از تولیدکننده اخذ می شود ، علاوه بر اینکه رهگیری آن هم عملا غیر ممکن شده است؛ لذا با این اوصاف علت اصرار بر کار با این سامانه بر ما پوشیده است.

تداوم مشکلات توزیع نهاده ها کشور را با مشکل تامین گوشت در 5 ماه آینده مواجه می کند

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور گفت: چنانچه روند توزیع نهاده ها به همین صورت ادامه داشته باشد در 4 تا 5 ماه آینده مشکل تامین گوشت قرمز در کشور وجود خواهد داشت. کمبود عرضه نهاده های دامی و عدم توزیع عادلانه میان دامداران باعث شده که دامداران زودتر از موقع دام خود را روانه کشتارگاه کنند.

صدر دادرس در پایان صحبت های خود گفت: اتحادیه مرکزی تعاونیهای کشاورزی دام سبک کشور تشکلی جدید تاسیس است که در سال 97 ایجاد شد و به دنبال رساندان صدای گوسفندداران به مردم و مسئولان است.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan
sobhan
haraz1
شیرین عسل1
pegah2
لاکیدووو
shirinvatan
tabiat
goncheh1
nazgol
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
صنایع غذایی مسرور
ارسال پیامک
زر ماکارون
آیدین
vioni
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
حلبچی
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران