پنج شنبه 11 آذر ماه 1400  -  Thursday, December 2, 2021
peminaمهگلچاپ و بسته بندی2
اخبار برتر
1
دو شنبه 21 دى ماه 1394 ساعت 12:18

نظارت بر اجرای طرحهای مرتعداری و مدیریت چرا، عملیاتی شد

کشاورزی> اقتصاد غذا - طرح توسعه شبکه نظارت بر اجرای طرحهای مرتعداری، مدیریت چرا و حفظ کاربری مراتع کشور با همکاری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهیه و جهت اجرا به استانها ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا«فودپرس»، احمد کبیری رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان این مطلب گفت: به دنبال انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در تیرماه امسال، این طرح براساس بند یک ماده دو این تفاهم نامه تهیه و از این پس مهندسین کشاورزی در سراسر کشور ناظر بر اجرای طرحهای مرتعداری و مدیریت چرا خواهند شد.

کبیری، مهندسی سازی بهره برداري از مراتع را امری ضروری دانست و عنوان کرد: از طريق اجراي دقيق قوانين، مقررات و ضوابط فنی و مهندسی توسط دانش آموختگان رشته های منابع طبیعی، مرتع و آبخیزداری و همچنین شرکتهای خدمات فنی مهندسی می توان به بهره برداري پايدار از مراتع دست یافت.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در خصوص تعداد ناظر مورد نیاز در اجرای این طرح اظهار داشت: بر اساس برآورد صورت گرفته تعداد ناظر مورد نیاز جهت نظارت بر اجرای طرحهای مرتعداری و مدیریت چرا در کل کشور 4080 کارشناس است.

از جمله وظایف ناظرين حقیقی یا حقوقی اجرای طرحهای مرتعداری را می توان، برآورد ظرفیت مرتع به روش های علمی در ابتدای فصل چراي هر سال در هر تيپ مرتعي، پیشنهاد زمان ورود و خروج دام و همچنین تعداد دام مجاز سالانه، برگزاری کلاس های آموزشی، ترویجی جهت افزایش آگاهی بهره برداران و حضور و بازدید حداقل سه بار از عرصه طرح مرتعداری برشمرد.

ناظرین مدیریت چرا، وظیفه تعیین ظرفیت مراتع در تیپهای مرتعی به روش پلات اندازی و برآورد تولید علوفه مراتع هر سامان عرفی، شناسایی دامداران دارای پروانه که فوت یا ترک دامداری نموده اند و اعلام اسامی به اداره منابع طبیعی شهرستان و معرفی دامدارانی که از تمديدپروانه چرا  و پرداخت عوارض قانوني امتناع نموده اند به اداره منابع طبیعی شهرستان بر عهده دارند.

کبیری با اشاره به اینکه دوره اجرای طرح 5 سال است، خاطرنشان کرد: این طرح در قالب برنامه های عملیاتی سالانه به اجرا در می آید و هرگونه تغییر در طرح منوط به تصویب در کمیته همکاری مشترک تفاهم نامه فی مابین سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور خواهد بود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
شیرین عسل1
mihan2
فشذهشف2
زرفروکتوز1
haraz
taknan2
روغن غنچه
نازگل
لاکیدووو
پگاه-خامه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
gulfood
ardineh
kandoj
tejarat talaie
حلبچی
ارسال پیامک
رستوران حاج محسن1
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
آیدین
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
zar
صنایع غذایی مسرور
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
ariantaem
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان