یک شنبه 27 مرداد ماه 1398  -  Sunday, August 18, 2019
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 30 شهريور ماه 1394 ساعت 13:5

قاچاق میوه و آفت‌های خانمان‌سوز کشاورزی

کشاورزی> رییس سازمان حفظ نباتات گفت: متاسفانه به دلیل عدم نظارت دقیق در مرزهای کشور شاهد قاچاق میوه و محصولاتی مانند گردو به کشور هستیم که مانند گذشته آفات خطرناک و خانما‌ن‌سوزی را برای کشاورزی به ارمغان خواهد آورد و همه مسئولان باید به صورت جدی با این قضیه برخورد کنند.

محمدعلی باغستانی اظهار کرد: 620 آفت در کشور وجود دارد که بسیاری از آنها جزو آفات قرنطیه‌ای و خطرناک است که سوغاتی و ارمغان واردات بی‌حساب و کتاب و قاچاق میوه و محصولات کشاورزی به کشور است که به عنوان مثال می‌توان به آفت مگس زیتون اشاره کرد که از سال 1382با قاچاق زیتون به این کشور وارد شد و همچنان گریبان‌گیر باغداران زیتون است.

وی افزود: اگر آفتی در کشور افزایش یابد آخرین راه و تنها راه برای مقابله با آن، استفاده از سمومی است که نه تنها به محیط زیست آسیب می‌رساند بلکه سلامت مردم را دچار مخاطره کرده و بهداشت جامعه را با تهدید مواجه می‌کند چرا که بر اساس گزارش‌های رسیده طی دو هفته گذشته روزانه بالغ بر 50 تن گردو با پوست به کشور قاچاق می‌شود که می‌تواند ضمن داشتن آفات خطرناک، آفلاتوکسین نیز داشته باشد.

باغستانی همچنین به قاچاق میوه‌هایی مانند پرتقال و لیمو اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش‌های رسیده از نیروی انتظامی، محموله قاچاق 54 تنی پرتقال و لیمو در پایتخت کشف شد که از سردشت به کشور وارد شده بود و این نشان می‌دهد که علیرغم هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه‌های ذیربط همچنان مساله قاچاق میوه و واردات بی‌حساب و کتاب آن از طریق پیله‌وری حل نشده و این در حالی است که مقام معظم رهبری همواره به این مساله توجه ویژه دارند و در آخرین دیدارشان با مسئولان به واردات میوه و محصولات به صورت قاچاق اشاره و تاکید کردند که باید جلوی این نوع واردات گرفته شود.

رییس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: مشخص نیست چه بلایی بر سر کشاورزی ایران می‌خواهد بیاید که همه به عنوان یک دغدغه ملی به قاچاق، میوه و محصولات کشاورزی به کشور حساس باشیم. وقتی یک محصول به کشور به صورت قاچاق وارد می‌شود از آنجا مبدا آن مشخص نیست نمی‌توانیم آفات احتمالی موجود در آن را ارزیابی کنیم و البته ناظری برای این نوع واردات وجود ندارد و به عنوان مثال گردوی قاچاق شده به کشور می‌تواند آفات نسل جدید و خطرناک‌تری از آفت کرم خراط داشته باشد که نیمی از محصول تولیدی کشور را از بین برده است.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
شیرین عسل1
پگاه
زرفروکتوز1
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
ghoncheh
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی مسرور
آیدین
ارسال پیامک
تک ماکارون
vioni
صنایع غذایی سحر همدان