سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
چاپ و بسته بندی2pegahpemina
اخبار برگزیده
0
چهار شنبه 31 شهريور ماه 1400 ساعت 10:51

کاهش ۷۰ هزار تنی تولید پسته در سال جاری/ جوانه‌های سال آینده بر اثر تغییرات اقلیمی از بین رفت/ گرمای شدید باعث پوکی محصولات شد

کشاورزی> دبیر کل انجمن پسته ایران اظهار داشت: امسال 70 هزار تن پسته از سال‌های قبل کمتر داریم درصورتی که سال گذشته نزدیک به 230 هزار تن پسته تولید شد. همچنین محصول و جوانه‌های سال آینده نیز بر اثر تغییرات اقلیمی از بین رفته و امسال حفظ بازار و مدیریت دشوار است که حمایت دولت را می‌طلبد.

حسین رضایی گفت: قیمت‌ پسته از خردادماه روند صعودی داشته و دلیلش آن نیز افزایش قیمت پسته کشورهای رقیب بود. قیمت جهانی پسته باید مشخص شود که بر اساس آن قیمت پسته دوباره تغییر و به احتمال زیاد قیمت پسته بیشتر خواهد شد.

دبیر کل انجمن پسته ایران می‌گوید امسال 70 هزار تن پسته از سال‌های قبل کمتر داریم درصورتی که سال گذشته نزدیک به 230 هزار تن پسته تولید شد. به طوری که محصول و جوانه‌های سال آینده نیز بر اثر تغییرات اقلیمی از بین رفته و امسال حفظ بازار و مدیریت دشوار است که حمایت دولت را می‌طلبد. انجمن ملی پسته آمار دقیق پسته را امسال بعد از پایان برداشت، در آبان ماه اعلام خواهد کرد اما تخمین ما بر 140 تا 150 هزار تن پسته است.

وی افزود: وضعیت صادرات پسته خوب بوده و از پسته‌ای که سال گذشته تولید شد، 213 هزار تن در 11 ماه گذشته صادر شد. صادرات پسته بیشتر به چین و هند بود همچنین 10 درصد از پسته تولیدی به کشور آلمان صادرات شد. تقریبا 20 درصد از محصول تولید ما برای مصرف داخلی است و 80 درصد دیگر صادرات می‌شود.

دبیر کل انجمن پسته ایران با اشاره به دیگر دلایل کاهش تولید پسته عنوان کرد: امسال متاسفانه بارندگی خوب نبود و زمانی که رطوبت پایین باشد نوسانات شدیدی در هوا وجود خواهد داشت که شب‌ها به شدت سرد و روزها به شدت گرم می‌شوند. در فروردین ماه باغات پسته دقیقا در زمان گلدهی دچار سرمازدگی شدند.

وی ادامه داد: این سرما در بعضی مناطق مانند شهر بابک، سیرجان، یزد، بعضی مناطق استان خراسان باعث سرمازدگی شد. این دمای بالا باعث شد تا اختلال در گرده افشانی ایجاد شود و برای سال بعد هم جوانه گل تولید نشود.

رضایی با اشاره به گرمای تابستان که باعث شده بسیاری از محصول پسته دچار پوکی شوند گفت: بعد از رسیدن به گرمای تیر و مرداد در بعضی از شهرستان‌های ایران دمای هوا بالای 40 درجه شد. برای مثال در شهرستان رفسنجان مردادماه 108 ساعت و در تیر ماه تقریبا 170 ساعت دما بالای 40 درجه بود که باعث شد بسیاری از محصول دچار پوکی و سقط جنین شود.

وی ادامه داد: 27 استان کشور مشغول پسته کاری هستند اما خوشبختانه تعداد بالای استان‌هایی که پسته کشت می‌کنند زیاد است و انجمن پسته مشغول آموزش و کمک به کشاورزان برای افزایش محصول است. ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار باغ با کشت ارقام مختلف در ایران زیر کشت رفته که ۵۰۰ هزار هکتار مربوط به کشت پسته است و وقت گذاشتن برای این محصول ارزشمند است.

دبیر کل انجمن پسته ایران در پایان خاطر نشان کرد:‌ متاسفانه قوانین آب خوب تعیین نشده و توزیع عادلانه نیست که بهره‌برداری ما را کم کرده است. به دولت جدید چشم امید داریم که این مسائل دوباره تکرار نشوند.

منبع:ایلنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan2
taknan2
nazgol-98
پگاه-خامه
زرفروکتوز1
لاکیدووو
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh-98
haraz1
فشذهشف2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی دلوسه
حلبچی
zar
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
ardineh
kandoj
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
tejarat talaie