چهار شنبه 5 تير ماه 1398  -  Wednesday, June 26, 2019
pegaheco 1
خواندنی ها
0
یک شنبه 16 ارديبهشت ماه 1397 ساعت 6:7

آیا می‌توان چاق و در عین حال سالم بود؟

مطالعه ای جدید نشان داده است که افراد چاق حتی اگر در حال حاضر از سلامت کامل برخوردار باشند، باز هم در معرض افزایش خطر ابتلا به مشکلات سلامت در ادامه زندگی خود قرار دارند.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "منز هلث"، نتایج پژوهش مرکز پزشکی ویک فارست باپتیست که در نشریه Journal of the American College of Cardiology منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که 30 پوند (13.6 کیلوگرم) یا بیشتر اضافه وزن دارند، حتی اگر در حال حاضر با مشکل خاصی مواجه نیستند بهتر است کاهش وزن خود را برای کاهش احتمال ابتلا به مشکلات سلامت جدی در ادامه زندگی مد نظر قرار دهند. از جمله این مشکلات سلامت می توان به دیابت، بیماری قلبی، و سکته مغزی اشاره کرد.

در دنیای پزشکی شاید به برخی افراد که چاق هستند، اما سالم و دور از خطرات بیماری قلبی به نظر می رسند، کاهش وزن یا اتخاذ اقدامات دیگر برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی در آینده توصیه نشود. اما نتایج این مطالعه نشان می دهد کاهش وزن همچنان بهترین گزینه است.

در مطالعه مرکز پزشکی ویک فارست باپتیست 6,809 شرکت کننده با چاقی سالم از نظر سوخت و ساز حضور داشتند. در حقیقت، این افراد از شاخص توده بدنی بیشتر از 30 برخوردار بوده و از دو یا تعداد کمتری عوامل خطرآفرین سندرم متابولیک شامل فشار خون بالا، قند خون بالا، سطوح کلسترول ناسالم، و چربی شکمی برخوردار بودند. هر شرکت کننده مبتلا به بیماری قلبی عروقی نیز مستثنی شده بود.

پژوهشگران شرکت کنندگان را به مدت 12 سال زیر نظر داشتند. هر دو سال یک بار، این افراد تحت ارزیابی بالینی قرار می گرفتند. در همین راستا، پژوهشگران دریافتند که تقریبا نیمی از شرکت کنندگان طی مدت زمان مطالعه به سندرم متابولیک مبتلا شده اند.

چرا این مساله اهمیت دارد؟

بنابر گزارش موسسه ملی خون، قلب و ریه آمریکا، سندرم متابولیک خطر ابتلا به انواع مختلف مشکلات سلامت جدی، از جمله بیماری قلبی‌عروقی، دیابت، و سکته مغزی را افزایش می دهد.

در شرایطی که این مطالعه ارتباط مستقیم بین چاقی سالم از نظر سوخت و ساز و بیماری قلبی را نشان نداده است، ارتباطی بین چاقی سالم از نظر سوخت و ساز و احتمال ابتلا به سندرم متابولیک در مقایسه با افرادی که وزن عادی دارند نشان داده شده است.

به گفته پژوهشگران، چاقی سالم از نظر سوخت و ساز یک نشانگر پایدار یا قابل اعتماد برای بررسی خطر ابتلا به بیماری قلبی‌عروقی در آینده محسوب نمی شود. این نخستین مطالعه ای نیست که به پیوند بین چاقی و مشکلات سلامت بلند مدت اشاره دارد. نتایج مطالعه ای دیگر نشان داد که 40 درصد از سرطان ها با اضافه وزن مرتبط بوده اند. مطالعه ای دیگر نیز نشان داد که چاقی حتی بیشتر از سیگار کشیدن موجب مرگ انسان ها می شود.

عوامل مختلفی به چاقی منجر می شوند که از شرایط همسر و همسایه ها تا ژن های شما را شامل می شوند و در این میان رژیم های غذایی، مانند رژیم غذایی آمریکایی، تنها شرایط را وخیم‌تر می کنند. بدون در نظر گرفتن دلیل چاقی، گزینه های مختلفی وجود دارند که می توانید برای کاهش وزن خود مد نظر قرار دهید که رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم دو رکن اساسی در این زمینه هستند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
haraz1
زرفروکتوز1
ghoncheh
روغن نازگل
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
آیدین
تک ماکارون
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
vioni