دو شنبه 5 خرداد ماه 1399  -  Monday, May 25, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
1
سه شنبه 26 ارديبهشت ماه 1396 ساعت 11:47

اختصاصی/

دولت یازدهم قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را چقدر افزایش داد/ افزایش سرسام آور قیمت دانه های روغنی، حبوبات و گندم + جدول

کشاورزی> اقتصاد غذا -  دولت یازدهم به طور میانگین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را حدود 140 درصد افزایش داده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در تمامی دولتها یکی از راه های تشویق کشاورزان و افزایش تولید محصولات کشاورزی به شمار می رود اما روند افزایش قیمت محصولات کشاورزی در ماه های اولیه روی کار آمدن دولت یازدهم به شکلی جهشی و غیر معمول اتفاق افتاده است به طوری که قیمت خرید تضمینی گندم با 91درصد افزایش از 550 تومان در سال زراعی 92-91 به 1050 تومان در سال زراعی 93-92 افزایش یافت.

این افزایش قیمت سرسام آور در دانه های روغنی پر رنگ تر است به طوری که قیمت دانه های روغنی آفتابگردان، سویا و کلزا به ترتیب با 113، 79 و 90 درصد افزایش نسبت به سال پایانی دولت دهم به 1850، 1700 و 1900 تومان رسید.

یعنی به بیان کلی تر دولت یازدهم در سال اول روی کار آمدن به طور میانگین قیمت خریدهای تضمینی را 70 درصد افزایش داد. افزایش قیمتی که در ادامه، کار را برای دولتمردان سخت کرد و در سالهای بعد با شیب ملایم تری افزایش یافت به طوری که میانگین افزایش قیمت محصولات زراعی در دولت یازدهم تنها 42درصد می باشد.

بنا بر این گزارش  دولت یازدهم  در آخرین سال خود  (سال زراعی 96-95) نسبت به آخرین سال دولت دهم (سال زراعی 92-91) به طور میانگین حدود 139درصد قیمت محصولات کشاورزی را افزایش داد.  افزایش قیمتی که هر چند توانست باعث افزایش تولید در برخی محصولات شود اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ادامه روند کار به شیوه کنونی تقریبا غیر ممکن است و اگر دولت دوازدهم نتواند تغییری در سیاست های حمایتی خود از کشاورزان اعمال نماید در عمل دولت دوازدهم با توجه به شکاف عظیم ایجاد شده بین قیمت محصولات کشاورزی در داخل و خارج کشور و افزایش شدید اعتبارات مورد نیاز برای خرید این محصولات عملا  با بحران مواجه می شود.

برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگتر کلیک کنیدلطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
haraz1
nazgol
goncheh1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
رمضان
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تک ماکارون
صنایع غذایی ب آ
vioni
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
ارسال پیامک
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
زر ماکارون
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه