شنبه 29 شهريور ماه 1399  -  Saturday, September 19, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
دو شنبه 20 شهريور ماه 1396 ساعت 5:49

ثبت رکورد جدید تولید غلات در جهان

چشم‌انداز برداشت انبوه غلات و بالا رفتن ذخایر جهانی این محصول کاهش قیمت مواد غذایی در ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) را در پی داشت.

به گزارش میزان به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) با کاهش ۱.۳ درصدی نسبت به ماه جولای (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) به رقم متوسط ۱۷۶.۶ واحد رسید.

این افت قیمت عمدتا ناشی از کاهش ۵.۴ درصدی شاخص بهای غلات فائو است. با توجه به بهبود چشم‌انداز تولید در منطقه دریای سیاه بهای گندم به میزان زیادی کاهش یافته است.

فائو پیش‌بینی خود درباره تولید جهانی غلات را به ۲ میلیارد و ۶۱۱ میلیون تن افزایش داد که بالاترین حجم تولید این محصول در تاریخ است. بر اساس گزارش عرضه و تقاضای غلات فائو انتظار می‌رود ذخایر جهانی غلات نیز در پایان فصل زراعی سال ۲۰۱۸ به بالاترین میزان خود برسد.

این تخمین‌های جدید منعکس کننده افزایش برداشت‌ گندم است. چشم‌انداز تولید بیشتر در فدراسیون روسیه، پیش‌بینی‌ها درباره کاهش تولید در کانادا و آمریکا را جبران می‌کند. تولید ذرت و جو در برزیل و فدراسیون روسیه نیز روند رو به رشدی داشته است. فائو همچنین پیش‌بینی می‌کند تولید جهانی برنج در سال ۲۰۱۷ نیز به بالاترین میزان برسد.

کاهش اندک در شاخص بهای غذای فائو در ماه آگوست به افزایش متوالی در سه ماه پیش از آن پایان داد. اما شاخص بهای مواد غذایی فائو که در پنج گروه اصلی کالای غذایی را بر اساس وزن تجاری بازارهای بین‌المللی به صورت ماهیانه رصد می‌کند، ۶ درصد بالاتر از اوایل سال جاری میلادی است.

شاخص بهای گوشت فائو در ماه آگوست ۱.۲ درصد کاهش داشت. شاخص بهای شکر نیز با توجه به چشم‌انداز مساعد برداشت نیشکر در کشورهای اصلی تولید کننده یعنی برزیل، تایلند و هند و نیز تقاضای ضعیف‌تر در بازارهای بین‌المللی به دلیل اعمال تعرفه‌های بالاتر از جانب چین و هند، به میزان ۱.۷ افت داشته است.

اما شاخص بهای روغن نباتی فائو با توجه به افزایش قیمت روغن پالم، سویا، کلزا و آفتابگردان به میزان ۲.۵ درصد بالا رفت. شاخص بهای لبنیات فائو نیز با افزایش تقاضا برای روغن حیوانی در اروپا و آمریکای شمالی رشدی ۱.۴ درصدی نشان می‌دهد.

پیش‌بینی جدید فائو حاکی از افزایش مصرف غلات بالاخص گندم و برنج است در حالیکه انتظار می‌رود استفاده از دانه‌های درشت برای تغذیه دام به بالاترین میزان خود برسد.

بر اساس برآورد فائو ذخایر جهانی غلات به مقدار بی‌سابقه ۷۱۹ میلیون تن خواهد رسید که ۲ درصد بیشتر از برآوردهای ابتدای فصل جاری زراعی است. همچنین انتظار می‌رود ذخایر انبارهای گندم در فدراسیون روسیه و انبارهای ذرت در برزیل افزایش چشمگیری داشته باشند.

پیش‌بینی می‌شود تجارت جهانی غلات نیز با افزایش ۲ درصدی به ۴۰۳ میلیون تن رسیده و رکوردی جدید از خود بر جای بگذارد. جدیدترین گزارش فائو حاکی از این است که تقاضای واردات در چین، برزیل، اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی ایران و مکزیک ۸ میلیون تن بیشتر از برآوردهای اولیه خواهد بود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
pegah4
goncheh1
nazgol
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
vioni
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی سحر همدان
زر ماکارون
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران