دو شنبه 31 شهريور ماه 1399  -  Monday, September 21, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
سه شنبه 9 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 15:26

هشدار درباره واردات بی رویه شکر / فاجعه سال ٨٥ را تکرار نکنید!

صنایع غذایی> دبیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر با انتقاد از ثبت سفارش و واردات بی رویه شکر گفت: ممکن است فاجعه سال ٨٥ تکرار شود و تولید داخلی آسیب جدی ببیند.

بهمن دانایی با بیان اینکه قرار بود واردات شکر با نظارت انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر انجام شود، گفت: نظارت دقیق بر واردات شکر در سال گذشته موجب شد این کالا که با ارز ٤٢٠٠ تومانی وارد می‌شد براساس اهداف دولت در داخل توزیع شود و شاید بتوان گفت شکر تنها کالای وارداتی با ارز ٤٢٠٠ تومانی بود که وارد سفره مردم شد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر هر کس که مایل است اقدام به ثبت سفارش شکر می‌کند. شکرهایی که الان ثبت سفارش می‌شوند حدود دوماه دیگر وارد کشور خواهند شد که این همزمان با عرضه شکر تولید داخل به بازار خواهد بود و بازار را بر هم می‌زند.

دانایی تصریح کرد: متأسفانه الان نظارتی روی واردات نیست و احتمال دارد فاجعه‌ای که سال ٨٥ در این حوزه رخ داد دوباره تکرار شود. در سال ٨٥ صفر شدن تعرفه واردات منجر به واردات ٢.٥ میلیون تن شکر و وارد آمدن آسیب شدید به تولید داخل شد.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی واردات گفت: اگر واردات مدیریت نشود، تولید داخل به شدت در معرض خطر قرار می‌گیرد. در حال حاضر که باید مصارف ارزی کشور بدرستی مدیریت شود، باید از تولید داخل حمایت کنیم که ارز از کشور خارج نشود؛ بااین توصیف چرا باید با ایجاد رانت برای یک عده، منابع ارزی کشور هدر داده شود؟

چرا قیمت دو ماه دیگر کاهش می‌یابد؟

دانایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر کاهش حدود ٣٠ درصدی قیمت شکر و عدم تأثیر این مساله بر قیمت شکر وارداتی در داخل کشور توضیح داد: شکرهای وارداتی که در حال حاضر در بازار عرضه می‌شود دی و بهمن ٩٨ و با قیمت‌های آن زمان وارد شده است. ضمن اینکه شکرهایی که الان ثبت سفارش و حدود دوماه دیگر وارد می‌شود متأثر از کاهش قیمت جهانی خواهند بود و دوماه دیگر قیمت شکر وارداتی ارزان‌تر می‌شود.

دانایی با بیان اینکه حدود ١٥٠ هزارتن شکر در سه هفته اخیر توسط بخش خصوصی وارد شده و این واردات ربطی به کارخانجات ما ندارد، گفت: این شکرها در دی و بهمن ٩٨ و با قیمت جهانی آن زمان، خریداری شده‌اند.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: قیمت جهانی شکر در دی و بهمن ٩٨؛ ٤١٠ دلار در هر تن بوده اما الان بین ٢٧٠ تا ٢٨٠ دلار است.

وی افزود: قیمت شکر متأثر از قیمت نفت است و باکاهش قیمت نفت، نرخ جهانی این کالا هم کاهش یافته است.

دانایی تصریح کرد: مسئولان امر نباید فریب شرایط فعلی بازارهای جهانی را بخورند و به دلیل ارزان شدن قیمت، درهای کشور را به روی واردات باز کنند. بعد از کرونا که شرایط عادی می‌شود کشورهای تولید کننده شکر برای جبران زیان‌های این چند وقت اخیر قیمت را بسیار بالا خواهند برد و آن زمان ما قادر نخواهیم بود به راحتی شکر وارد کنیم درحالی که واردات بی رویه فعلی، تولید داخلی را هم از بین خواهد برد. بنابراین الان باید با هوشیاری عمل کرد.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
sobhan
nazgol
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
pegah4
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
vioni
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
تیتر20
آیدین
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
زر ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه