دو شنبه 18 آذر ماه 1398  -  Monday, December 9, 2019
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 3 اسفند ماه 1394 ساعت 14:54

نایب رییس هیات مدیره صنایع لبنی:/

کمترین چربی شیر در اروپا 3.7، در ایران 3.2

صنایع غذایی> شاید میزان تولید شیرخام در کشور قابل توجه بوده و حتی مازاد بر نیاز باشد، اما این شیر از فاکتورهای لازم برای تولید برخی محصولات فرعی مانند کره برخوردار نیست.

نایب‌رییس انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: چربی موجود در شیرخام تولیدشده در دامداری‌های ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته بسیار اندک و حدود 3.2 درصد است. در حالی که کمترین میزان چربی شیر در کشورهای اروپایی دست‌کم به 3.7 درصد می‌رسد.

محمد فربد با اشاره به اینکه چربی موجود در شیرخام کشور تنها می‌تواند پاسخگوی تولید محصولات فرعی باشد، افزود: بنابراین چربی مازاد برای محصولات خالصی مانند کره باقی نمی‌ماند؛ از طرفی هم فرهنگ غذایی مردم بیشتر به سمت مصرف محصولات لبنی پرچرب گرایش دارد و کارخانه‌های لبنی نیز مجبورند به خواست مشتری احترام بگذارند.

وی معتقد است: اگرچه بخش اعظم کره مورد نیاز کشور از خارج وارد می‌شود، اما این موضوع جای نگرانی ندارد؛ زیرا محصول مذکور جزو کالاهای اساسی نبوده و مصرف سرانه آن نیز حدود نیم کیلوگرم در هر سال است.

فربد خاطرنشان کرد: اما در صورتی که قصد خوداتکایی در این زمینه را داشته باشیم، علاوه بر بحث فرهنگ‌سازی در راستای کاهش تمایل مردم به مصرف محصولات پرچرب، باید شیرخام تولیدی حداقل به 12 میلیون تن برسد. گذشته از این‌ها چربی شیر نیز دست کم باید 3.7 درصد باشد. تنها در این صورت می‌توان به کاهش وابستگی و خودکفایی در تولید کره امیدوار بود.

وی در پایان تصریح کرد: هم‌اکنون ظرفیت نصب شده کارخانه‌های کشور 16میلیون تن شیرخام است که با این حساب اگر دامداری‌ها بتوانند در راستای تولید شیر بیشتر اقدام کنند، مشکلی از بابت فراوری و بسته‌بندی محصولات مختلف وجود ندارد.

منبع:ایانا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
haraz1
ghoncheh
شیرین عسل1
nazgol
پگاه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
تیتر20
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
ارسال پیامک
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
گروه صنعتی پارس استا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان