یک شنبه 28 شهريور ماه 1400  -  Sunday, September 19, 2021
چاپ و بسته بندی2peminapegah
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 6 مرداد ماه 1400 ساعت 11:16

طرح تعاون روستایی برای جایگزینی سیب زمینی‌های مازاد به عنوان خوراک دام

کشاورزی> معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: طرح جایگزینی سیب‌زمینی‌های مانده در انبارها به عنوان خوراک دام، فقط محدود به استان گلستان است، ضمن اینکه با توجه به محدودیت‌های تغذیه‌ای سیب زمینی برای دام، این عرضه پس از فرآوری محصول انجام خواهد شد.

 بحران کمبود علوفه در پی خشکسالی هر روز برای دامداران جدی‌تر می‌شود. این مشکل دامداران را به فکر خوراک‌های جایگزین با دسترسی بیشتر مانند: گندم و سیب زمینی انداخته است. در همین راستا اتحادیه سراسری دامداران ایران اعلام کرده است که به دلیل کمبود خوراک دام، دامداران از سر اجبار سیب‌زمینی‌های درجه دو را به عنوان خوراک دام جایگزین کرده‌اند. این اتحادیه خبر داده است که با هماهنگی سازمان تعاونی روستایی بخش زیادی از سیب‌‌زمینی‌هایی که مصرف انسانی ندارد در اختیار دامداران قرار خواهد گرفت.

از نظر کارشناسان جایگزینی غده سیب زمینی به عنوان بخشی از خوراک می‌تواند خطرناک باشد چراکه سیب زمینی با سیستم گوارش دام سازگاری ندارد و در بلند مدت می‌تواند سلامت دام و تداوم تولید را با خطر مواجه کند. 

مرتضی معتمد، معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، درباره طرح تامین سیب زمینی برای جایگزینی بخشی از خوراک دام، اظهار کرد: این موضوع محدود بوده و تنها مربوط به استان گلستان خواهد بود. 

وی یادآور شد: به طور معمول هر ساله اولین محصول سیب زمینی که به بازار وارد می‌شود مربوط به  شهرستان جیرفت استان کرمان در ماه‌های فروردین و‌ اردیبهشت است، پس از آن از اواخر اردیبهشت تا خرداد محصول استان گلستان و در ماه‌های بعد به ترتیب محصول سیب زمینی زنجان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، همدان و اردبیل تولید و عرضه می‌شود. 

به گفته معتمد؛ در سال جاری در استان گلستان به دلیل سرما، بوته‌های سیب زمینی در مرحله ابتدایی رشد یخ زدند و این یخ زدگی موجب تاخیر یک‌ماهه در عرضه محصول این استان به بازار شد. 

وی افزود: تاخیر ایجاد شده عرضه سیب زمینی گلستان را به بازار با دیگر استان‌ها همزمان کرد.

معتمد با بیان اینکه این همزمانی افت قیمت و بیش بود تولید را برای کشاورزان گلستانی به همراه داشت، گفت: سازمان تعاون روستایی با هدف جلوگیری از زیان کشاورزان این استان با دستور وزیر جهادکشاورزی به خرید حمایتی  سیب زمینی ورود کرد و خرید را تا متعادل شدن قیمت ادامه داد. 

وی تصریح کرد: نتیجه اقدام حمایتی سازمان تعاونی روستایی خرید حدود ۶ هزار تن سیب زمینی و انبار آن بود. 

معتمد در توضیح تصمیم برای عرضه سیب زمینی برای تامین بخشی از خوراک دام، اظهار کرد: این تصمیم فقط محدود به استان گلستان است، ضمن اینکه با توجه به محدودیت‌های تغذیه‌ای سیب زمینی برای دام، این عرضه پس از فرآوری محصول انجام خواهد شد. 

وی عملیات فرآوری را به صورت خشک کردن سیب زمینی یا پخت آن عنوان کرد. 

معاون بازرگانی سازمان تعاونی روستایی تاکید کرد: حتی اگر فرآوری انجام شود تنها ۵ درصد از جیره خوراک دام را می‌توان به این محصول اختصاص داد. 

معتمد تصریح کرد: مطرح کردن مصرف غده سیب زمینی‌های درجه ۲و۳ برای جایگزینی در خوراک دام غیرعلمی است و می‌تواند نتایج منفی برای سلامت و تولید دام‌ها داشته باشد.

وی از دامداران خواست: از جایگزینی سیب زمینی با بخشی از خوراک دام بدون فرآوری به جدا  خودداری کنند.  

منبع:ایلنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
لاکیدووو
زرفروکتوز1
haraz1
mihan2
فشذهشف2
nazgol-98
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh-98
taknan2
پگاه-خامه
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
tejarat talaie
گروه صنعتی پارس استا
آیدین
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
zar
حلبچی
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
ardineh
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
vioni
صنایع غذایی سحر همدان