پنج شنبه 15 خرداد ماه 1399  -  Thursday, June 4, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
یک شنبه 8 اسفند ماه 1395 ساعت 6:55

برخورد با سیاه نمایی در بازار غذایی/هشدار تغذیه ای وزارت بهداشت

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، به شایعات منتشره با موضوع «پروانه بهداشتی» و «سیب سلامت» واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر بهروز جنت اظهار داشت: متاسفانه هر از چند گاهی خواسته یا ناخواسته، با غرض یا بی غرض، آگاهانه یا ناآگاهانه و به قصد خدمت یا خیانت مطالبی تشویش کننده اذهان عمومی در فضاهای مجازی منتشر می شود که نشانه های آشکاری از خلط مبحث  در آنها  وجود دارد و این بار به رغم اقدامات قابل قبول سازمان غذا و دارو که مورد تایید مردم و مسئولین است ظاهرا موضوع «پروانه بهداشتی» و «سیب سلامت» موضوعاتی است که باید دست آویز سیاه نمایی های مکرر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: اندک جستجویی در فضای مجازی، جستجوگر را با  مطالبی از مسئولین سازمان غذا و دارو در خصوص کالاهای آسیب رسان به سلامت مواجه می کند که به صراحت چه بصورت کلی و چه مصداقی درباره تفاوت صدور پروانه بهداشت با سیب سلامت مشهور به «نشان ایمنی و سلامت» سخن گفته اند.

جنت ادامه داد: مشاهده نشان و لوگوی سازمان غذا و دارو بدین معناست که محصول پروانه تولید را بر اساس ضوابط  دریافت نموده است در حالی که نشان سیب سلامت معنایی فراتر از صرف دریافت ضوابط داشته و مفهومش این است که فرآورده مذکور شرایطش بگونه ای بوده که  علاوه بر پروانه ساخت موفق به اخذ گواهینامه سلامت و ایمنی نیز گردیده است.

وی با اشاره به  اینکه محصولاتی مانند انواع اسنک و پفک و چیپس، فرآورده های پروتئینی مانند سوسیس و کالباس همبرگر و نیز نوشابه های گازدار به همراه محصولاتی دیگر  که در ماده ۳۷ قانون پنجم توسعه آمده است در گروه کالاهای آسیب رسان به سلامت قرار گرفته است، تصریح کرد: توصیه عمومی ما همواره عدم مصرف یا مصرف حداقلی این قبیل خوراکی ها است و این توصیه نیز صرفا «هشدار تغذیه ای» بوده و به معنای ممنوعیت مصرف نیست کما اینکه این رویه، روشی معمول در کشورهای مترقی است اصولا فلسفه وجودی  درج چراغ راهنمای تغذیه بر محصولات غذایی نیز بدین منظور بوده است.

جنت در خصوص آبلیمو و سرکه های تولیدی که حضور پر رنگی در سر فصل شایعات اخیر دارند، افزود: بر واحدهای تولید کننده این محصولات نیز همانند سایر فرآورده ها نظارت دائم مسئولین فنی و نیز معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور حاکم است که با سختگیری تمام، کوچکترین تخلفی را بر نمی تابند.

وی تاکید کرد: محصولات این چنینی در طرحی کشوری تحت عنوان PMS، سالانه مورد آزمون و پایش سختگیرانه قرار می گیرند و در صورت مشاهده هرگونه عدم انطباق با ضوابط، با آنها برخورد قانونی لازم بعمل می آید.

مدیرکل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان، خاطر نشان کرد: توصیه ای که مسئولین غذا و دارو به مردم و مصرف کنندگان محصولات سلامت، بصورت مستمر داشته، دارند و خواهند داشت این است که اطلاعات مطمئن و قابل وثوق را از منابع و مراجع رسمی دریافت کنند که فضای مجازی و امکان دسترسی سریع و راحت به ابزار رسانه هیچ انسان باهوشی را نسبت به خطر  باور هر خبر و مطلب بی اساس توجیه نمی کند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
haraz1
pegah3
nazgol
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
ارسال پیامک
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
زر ماکارون
تک ماکارون
vioni
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان