جمعه 8 مرداد ماه 1400  -  Friday, July 30, 2021
peminapegahچاپ و بسته بندی2
اخبار برگزیده
1
شنبه 18 ارديبهشت ماه 1395 ساعت 10:59

دبیر انجمن صنایع لبنی خبر داد:/

یارانه صادراتی محصولات لبنی در انتظار تصمیم سازمان برنامه و بودجه

صنایع غذایی> ابتدای سال جاری بود که خبر تأیید چند شرکت معتبر لبنیاتی برای صادرات محصولات مختلف به روسیه، منتشر شد، اما آن زمان نیز خود شرکت‌ها نسبت به قیمت بالای محصولات لبنی ایران در این کشور، اظهار نگرانی می‌کردند؛ محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با مطرح کردن یارانه صادراتی به این بخش، فصل تازه‌ای را به روی صادرکنندگان گشود.

دبیر انجمن صنایع لبنی با اعلام این خبر گفت: چهارشنبه هفته گذشته، درخواست پرداخت یارانه برای صادرات محصولات لبنی به روسیه، از طرف کارشناسان مرکز توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی، تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد.

رضا باکری با اشاره به اینکه در جلسه مذکور محاسبات مختلف به تفکیک محصولات گوناگون انجام شد، افزود: هدف اصلی حمایت از دامدار و خروج مازاد تولید یک میلیون تنی شیرخام از کشور بود؛ بر این اساس میزان یارانه برای انواع محصولات با محاسبات دقیق هزینه‌ها انجام گرفت و تمام آنها برای مسئولان سازمان برنامه و بودجه فرستاده شد تا تصمیم نهایی را در این مورد بگیرند.

به گفته وی، با قیمت‌های امروزی نمی‌توان به رقابت در بازار روسیه پرداخت، زیرا یک پاکت شیر استریل در ایران به قیمت دوهزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد؛ این در حالی است که قیمت شیر استریل در روسیه، ۹۳ سنت (سه‌هزار و ۲۰۰ تومان) است، با احتساب هزینه‌های مختلف ارسال محصول، قیمت نهایی حداقل سه‌هزار و ۵۲۰ تومان خواهد شد.

دبیر انجمن صنایع لبنی خاطرنشان کرد: تعرفه‌ای که روسیه برای واردات محصولات لبنی در نظر گرفته، ۲۵ درصد است. علاوه بر آن، ۲۵ درصد نیز برای شبکه فروشگاهی باید در نظر گرفت؛ همچنین ۱۰ درصد هزینه حمل و نقل تا مقصد است، بنابراین در مجموع، ۶۰ درصد به قیمت محصول اضافه می‌شود. پس صادرکنندگان به ازای هرکیلوگرم شیر، حدود ۴۰۰ تومان ضرر می‌کنند.

باکری ادامه داد: تمام این محاسبات در صورتی درست خواهد بود که شیرخام از دامداری‌ها به قیمت یک‌هزار و ۲۹۰ تومان خریداری شود. زیرا ۹۰۰ تومان هم هزینه سربار و بسته‌بندی است که در مجموع، دوهزار و ۲۰۰ تومان می‌شود؛ افزایش ۶۰ درصدی این قیمت، رقابت را در بازار روسیه غیرممکن می‌کند.

وی در پایان تصریح کرد: در چنین شرایطی، بدون ارائه یارانه صادراتی، امکان صادرات وجود ندارد؛ بنابراین انتظار می‌رود، سازمان برنامه و بودجه در این راستا هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهد.

منبع:ایانا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
taknan2
لاکیدووو
زرفروکتوز1
pegah2
فشذهشف2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh-98
شیرین عسل1
mihan2
nazgol-98
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ardineh
tejarat talaie
حلبچی
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
آیدین
تک ماکارون
zar
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی پارس استا
vioni
صنایع غذایی ب آ