جمعه 16 خرداد ماه 1399  -  Friday, June 5, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
3
دو شنبه 10 خرداد ماه 1395 ساعت 16:2

دست کارخانه های لبنی مازندران درجیب دامداران/ کارخانه های لبنی مازندران صدای مدیرکل جهادکشاورزی مازندران را درآوردند

مواد غذایی> مدیرکل جهادکشاورزی مازندران گفت که واحدهای لبنی این استان شیرخام را 20 تا 30 درصد کمتر از نرخ مصوب شورای اقتصاد خریداری می کنند.

به گزارش ایرنا از ساری، دلاور حیدرپور روز دوشنبه در ستاد تنظیم بازار مازندران افزود : شورای اقتصاد قیمت هرکیلوگرم شیرخام را 14 هزار و 400 ریال تعیین کرد ، ولی واحدهای لبنی استان شیر را در هر کیلوگرم بین 10 تا 10 هزار و 500 ریال از دامداران خریداری می کنند. 
وی اضافه کرد: اگرچه بخش زیادی از شیر استان در دامداری های سنتی و با احتمال بار میکروبی بالا تولید می شود، ولی نباید این مشکل زمینه ای برای اجحاف تولیدکنندگان باشد. 
مدیرکل جهادکشاورزی مازندران گفت که همچنین این واحدها وجه شیرخریداری را در فاصله زمانی 90 تا 100 روزه پرداخت می کنند و این مشکلات دامداران استانی را دو چندان کرد. 
حیدرپور افزود: برای کاهش بار میکروبی شیرخام در ایستگاههای جمع آوری و دامداری های صنعتی، خرید دستگاههای سردکن با تسهیلات ارزان قیمت در دست اجراست تا دامداران بتوانند با افزایش زمان نگهداری تولید خود را به کارخانه ها برسانند. 
به گفته وی در مازندران 114 ایستگاه جمع آوری شیرخام دارای مجوز هستند که 80 ایستگاه کار جمع آوری شیر را انجام می دهند. 
بر اساس آمارهای رسمی در مازندران سالانه با تولید حدود 700 هزار تن شیر خام ، رتبه دوم کشور را دارد. 70 درصد از این میزان شیر در واحدهای سنتی و در روستاها تولید می شود. 

در حال حاضر 23 کارخانه فعال فراوری شیر در مازندران وجود دارد که دو هزار و 500 تن شیر مصرف می کنند که از این مقدار فقط 450 تن آن را از دامداران داخل استان می خرند. 

هم اکنون سرانه مصرف شیر در مازندران 85 تا 90 کیلوگرم است که با سرانه کشور برابری می کند. 
میانگین جهانی مصرف شیر 160 کیلوگرم و کشورهای توسعه یافته نیز حدود 300 کیلوگرم است. 

این در حالی است که چندی پیش یک شرکت لبنی معروف و نامدار در استان مازندران طی تبلیغات گسترده ای در روزنامه ها با عنوان «حمایت از مصرف کننده ،حمایت از صادرات» و «شیر خوب، پول خوب» مدعی شده بود که شیر خام دامداران را بیش از 1300تومان و حتی بالاتر از نرخ خرید تضمینی 1440تومانی خریداری می کند. در صورتی که هیچگاه میزان خرید شیر با این قیمت توسط شرکت مربوطه اعلام نشده است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
nazgol
sobhan
haraz1
pegah3
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
vioni
آیدین
زر ماکارون
ارسال پیامک
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران