یک شنبه 27 مرداد ماه 1398  -  Sunday, August 18, 2019
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 29 خرداد ماه 1397 ساعت 19:39

افزایش جمعیت مگس زیتون در باغات کشور/ ۲۰هزار هکتار از باغات زیتون آلوده‌اند

مدیر دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زا سازمان حفظ نباتات گفت: کاهش نسبی دما و افزایش رطوبت بر اثر بارش ماه‌های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای افزایش جمعیت آفت مگس زیتون به وجود آورده است.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ محمدظاهر رجبی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه 20هزار هکتار از باغ های زیتون استان‌های زنجان، قزوین و گیلان آلوده به مگس زیتون هستند، افزود: با توجه به اینکه درختان باغات این استان‌ها به مرحله تشکیل هسته میوه نرسیده‌اند غذای کافی برای ادامه حیات و افزایش بیشتر جمعیت مگس زیتون وجود ندارد اما، باید نسبت به امکان طغیان این آفت در آینده آماده بود.

وی ادامه داد: در تیر ماه رشد میوه زیتون به مرحله‌ای می‌رسد که توسط مگس زیتون مورد حمله قرار می‌گیرد و باید قبل از آن اقدامات پیشگیری انجام شود.

رجبی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی تا کنون انجام گرفته است، گفت: نشست هماهنگی با مسئولان استان های مورد تهدید برگزار شده و شبکه پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات اطلاعات لازم را به کشاورزان برای همکاری با ماموران این سازمان داده‌اند، همچنین در تمام باغات جمعیت مگس زیتون با دقت رصد می‌شود.

مدیر دفترپیش آگاهی و کنترل عوامل خسارتزا سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: تجهیزات مورد نیاز و سموم مناسب برای مبارزه با این آفت آماده شده است و نگرانی برای احتمال خسارات بالا توسط این آفت در سالجاری وجود ندارد.

رجبی در پایان تاکید کرد: شرایط آب و هوایی برای افزایش جمعیت آفت مگس زیتون مهیاست اما اقدامات انجام گرفته برای پیشگیری از خسارات مناسب است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ آفت مگس زیتون از سال ۸۳ و بر اثر واردات بی‌رویه میوه زیتون از کشورهای همسایه به کشور راه یافته و کانون اصلی پراکنش آن مناطق سه‌گانه زیتون‌خیز کشور در استان‌های فوق و البته کمی هم در استان گلستان است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زرفروکتوز1
haraz1
پگاه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
ghoncheh
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
رستوران حاج محسن1
آیدین
آب معدنی واتا
زر ماکارون
آرد سازی پوسان
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی پارس استا
تک ماکارون
صنایع غذایی مسرور
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه