پنج شنبه 3 مهر ماه 1399  -  Thursday, September 24, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 22 آبان ماه 1397 ساعت 12:7

سلطان شکر چگونه وزیر بازرگانی را برکنار کرد؟

تلاش پرویز بوشهری، برادر سومین شوهر اشرف پهلوی ، برای واردات شکر منجر به برکناری وزیر بازرگانی وقت و در کابینه هویدا و دو معاونش شد. 


به گزارش خبرآنلاین، پروزیر بوشهری، برادر سومین شوهر اشرف پهلوی، در حلقه دوستان نزدیک دربار قرار داشت و هر چند در جمع دوستان فرح به زنجیری شهرت داشت، کارهای خارق العاده ای در حوزه تجارت می کرد.

 احمد علی مسعود انصاری در کتاب خاطراتش نوشته است: پرویز بوشهری به کار داد و ستد ، آن هم به شکل زد و بند آن شرکت داشت و به قول معروف، هر جا که بوی پول می آمد حاضر و آماده بود . در مناقصه ها، در صادرات و واردات و هر کار نان و آب دار دیگر دستش در کار بود.خلاصه کلام تجارت و داد و ستد او منحصر به رشته ای واحد نبود و آن قدر سر و کله اش در همه جا پیدا می شد که این اواخر سر و صدای هویدا هم درآمده بود و به وسیله یکی از دوستان نزدیک ، پیغام شفاهی و در عین حال ملتمسانه داده بود که شما را به خدا  به این پرویز بگویید که تکلیفش را روشن کند و اثن قدر در همه جا حاضر نباشد و اقلا حوزه فعالیت تجاری و اقتصادی اش را منحصر به یکی ، دو سه کار کند تا ما هم تکلیف کار خودمان را فهمیم .

 پرویز بوشهری به واسطه رانت عظیمی که در حوزه وار دلالت شکر وجود داشت، تمایل می یابد دست به این کار بزند . این در حالی بود که واردات شکر در اختیار فلیکس آقایان ، رییس فدراسیون اسکی و از دوستان نزدیک شاه بود .

 فلیکس آقایان، ایرانی ارمنی تبار هر چند سابقه نمایندگی مجلس را در کارنامه اش داشت اما سال های طولانی رییس فدراسیون اسکی بود و در حلقه دوستان نزدیک دربارقرار داشت .به سبب نزدیکی به شاه وزارت بازرگانی ینز همراهی لازم را با او می کرد.  تمایل پرویز بوشهری برای واردات شکر سبب درگیری پنهان این دو نفر شد.

 انصاری ماجرا را این گونه شرح می دهد: "پرویز بوشهری هر جا بوی منفعت به مشام می رسید حاضر بود و در این کار (واردات شکر) وارد شد اما به سد فلیکس آقایان برخورد . با این همه دست بردار نشد و به خصوص که در این کار شاپور رپورتر ، نیز با او همراه بود و به این ترتیب ، دو فرد با نفوذ از حلقه دوستات خصوصی دربار شاخ به شاخ شدند .

 در آن هنگام مهدوی وزیر بازرگانی بود و ماحصل مبارزه این دو نفر این شد که بعضی از اسرار پشت پرده مربوط به واردات شکر از پرده بیرون افتاد و کار به بازرسی و تهیه گزارش رسید . نتیجه اینکه مهدوی وزیر بازرگانی و دو تن از معاونین او در مظان سوء استفاده قرار گرفتند اما چون کسی زورش به فلیکس آقایان و پرویز بوشهری که عاملان اصلی بخور بخور بودند، نمی رسید دو تن از معاونین وزارت بازرگانی را دراز کردند و از کار برکنار کردند و پرونده ای هم برایشان تشکیل دادند و مهدوی هم از وزارت بازرگانی کنار گذاشته شد منتها چون با هویدا مناسبات نزدیک داشت و هویدا هم می دانست کار از کجا آب می خورد و دست چه کسانی در ماجراست او را به عنوان وزیر مشاور به نخست وزیری برد و چون همان هنگام شاه سپهبد حجت رییس سازمان تربیت بدنی را به علت عدم توفیق تیم های ورزشی ایران در المپیک کانادا مورد غضب قرار داده بود  و دستور انحلال سازمان ورزشی را داده بود ، مهدوی را که از ورزش و ورزشکاری هیچ اطلاعی نداشت ، سرپرست سازمان منحل شده تربیت بدنی کرد که به عنوان چرخ پنجم فعلا انجام وظیفه کند . "

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
sobhan
pegah4
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
زر ماکارون
آب معدنی واتا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آیدین
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
vioni
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون