سه شنبه 21 مرداد ماه 1399  -  Tuesday, August 11, 2020
eco 1pegah
دیگه چه خبر
0
یک شنبه 15 ارديبهشت ماه 1398 ساعت 11:58

بیمارانی که قصد روزه گرفتن دارند، بخوانند

غذا و تغذیه> روزه‌داران و به خصوص بیمارانی که دارو مصرف می‌کنند باید در فاصله افطار تا سحر مایعات کافی نوشیده و از قطع ناگهانی و مصرف خودسرانه دارو‌ خودداری کنند.

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و به منظور حفظ سلامت و ایمنی شهروندانی که به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها(diseases) دارو مصرف می‌کنند نکاتی را به شهروندان گوشتزد کرد.

بدیهی است در کل مصرف خودسرانه و یا قطع ناگهانی اغلب دارو‌ها سبب اختلالاتی در روند صحیح درمان می‌شود؛ در صورت ابتلا به بیماری دیابت به‌شدت از تغییر خودسرانه میزان دارو‌های مصرفی و رژیم غذایی خودداری کرده و در صورت مصرف انسولین، مشاوره با پزشک مربوطه و کنترل مستمر قندخون را به طور جدی پیگیری کنید.

از آنجایی‌که دارو‌های آنتی بیوتیک جهت تنظیم دوز بایستی در ساعات مشخصی مصرف شوند با پزشک خود به منظور انتخاب دارو‌هایی که با ساعات روزه داری تداخل نکند مشورت کنید. فرم‌های دارویی تعدادی از دارو‌ها به صورت "طولانی اثر" است و این امکان را فراهم می‌کند که به جای مصرف سه یا چهار بار در روز، دوز دارو به یک یا دو بار کاهش پیدا کند و ازاین رو با مشاوره پزشک، می‌توان دارو را در سحر یا افطار مصرف کرد.

شرایطی مانند بارداری، شیردهی، دیابت، فشارخون بالا، سندروم روده تحریک پذیر، یبوست، زخم‌های گوارشی، بیماری‌های کلیوی، ریوی و اعصاب و روان و مصرف دارو‌های ضد صرع، ضد تشنج، ضدافسردگی و قلب و عروق نیاز به کنترل مستمر توسط پزشک دارد. در زمان روزه داری هیچگاه وعده‌های دارو را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنید.

مصرف خودسرانه دارو‌های ضد بارداری در بانوان به منظور روزه داری در ماه رمضان، ممکن است به عواقب خطرناکی مانند اختلالات انعقاد خون و بروز لخته در عروق اندام‌های تحتانی و عروق مغزی منجر شود.

نوشیدن کافی آب و مایعات در دفع دارو‌ها(medicines) و متابولیت‌های ناشی از آن‌ها نقشی مهم دارد و لازم است در فاصله بین افطار تا سحر به میزان کافی آب و مایعات به بدن روزه داران به خصوص بیمارانی که دارو مصرف می‌کنند، برسد.

منبع:شفاآنلاین
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
goncheh1
haraz1
شیرین عسل1
pegah3
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
vioni
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
زر ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی دلوسه
تک ماکارون
آب معدنی واتا
آیدین