چهار شنبه 1 اسفند ماه 1397  -  Wednesday, February 20, 2019
انتخابات اتاق بازرگانیeco 1
اخبار برگزیده
0
چهار شنبه 29 فروردين ماه 1397 ساعت 16:16

ترخیص نسیه کالا امکان پذیر شد /تسهیلات گمرکی به واحد های بزرگ تولیدی

رییس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه گمرک اطلاعات کامل کالاهای وارداتی را در اختیار تمامی نهادهای نظارتی و نیروی انتظامی قرار می‌دهد، گفت: در حال حاضر، ترخیص نسیه کالا در گمرک امکانپذیر است.
فرود عسگری که شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر حضور یافته بود، با بیان این مطلب افزود: با توجه به هوشمندسازی ورود اطلاعات امکان رهگیری تخلفات و قاچاق گمرکی آسان‌ است.
وی گفت: بعضا ‌علیه گمرک در خصوص قاچاق برخی کالاها جوسازی می شود، این در حالی است که گمرک تمامی این اطلاعات را از طریق سیستم های هوشمند بعد از گمرکات در اختیار همه دستگاه های نظارتی و نیروی انتظامی قرار می دهد و تمامی کالاهای وارداتی از گمرک کد رهگیری دارند.
معاون وزیر اقتصاد توضیح داد: یعنی بعد از گمرک این اطلاعات در اختیار ایستگاه های بازرسی نیروی انتظامی و مراجع قضایی قرار می‌گیرد و آنها با استفاده از کد رهگیری می توانند اطلاعات مربوط به شخص، کارت بازرگانی، کالای ورودی و خروجی و ارزش آن را بررسی کنند و حتی شماره کامیون، هویت راننده آن و اینکه کالا به چه انباری برده شده در سیستم ثبت شده و قابل‌ کنترل است. مثلا گمرک بانک اطلاعاتی‌ را ایجاد کرده که نشان می دهد در چه شهری، چقدر کالا از  کدام گمرک، در کدام ‌انبار تخلیه شده است.
وی افزود: همانطور که می‌دانید بر اساس اعلام سازمان جهانی گمرک در بین 176 کشور عضو، گمرک ایران مقام اول در مبارزه با قاچاق را کسب کرده است. عسگری گفت: گمرک سامانه جامع گمرکی را توسعه داده و اطلاعات ارزشمندی را ایجاد کرده است. بانک اطلاعاتی گمرک خیلی غنی شده و با در اختیار داشتن آمار دقیق از میزان واردات و صادرات، می توان برای نیازهای آینده برنامه ریزی کرد.
این مقام مسئول در گمرک ایران افزود: از طریق همین اطلاعات ما در سال گذشته، میزان زیادی مواد مخدر در گمرک کشف کردیم و این اقدام گمرک بارها مورد تحسین نهادهای بین المللی قرار گرفته است. رییس کل گمرک گفت: تمامی کالاهای خروجی از گمرکات شناسنامه دار هستند و اطلاعات کالاهای ترخیص شده از گمرک در سامانه جامع گمرکی ثبت و جزیی ترین اطلاعات این کالاها از طریق سامانه های گمرک قابل رهگیری است.
عسگری اظهارداشت: امروز با سامانه جامع گمرکی شاهد هستیم که اطلاعات کالاهای ترخیص شده در بانک اطلاعاتی گمرک به‌ روز و به لحظه موجود است و به صورت آنلاین در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد.
وی گفت: از زمان اجرای سامانه جامع گمرکی امکان رهگیری تمامی کالاها از گمرک فراهم شده است. رییس کل گمرک ایران ادامه داد: پروانه به شکل الکترونیکی صادر می‌شود، ضمن اینکه امکان استعلام الکترونیکی پروانه‌ها در هر زمان و مکانی از طریق سامانه جامع گمرکی فراهم است.
معاون وزیر اقتصاد افزود: اگر اظهارکننده اقدام به اظهار خلاف واقع کند در صورت مغایرت در سیستم، به صورت خود کار اعلام می‌شود. عسگری ایجاد تسهیلات برای خروج کالای صادراتی در کوتاه ترین زمان را از دیگر برنامه های گمرک عنوان کرد و گفت: در تلاشیم زمان ترخیص کالا کمتر از شش ساعت باشد.
وی با اشاره به طرح ورود موقت مواد اولیه واحد های تولیدی گفت: ترانزیت مواد اولیه واحدهای تولیدی از گمرکات مبدا تا مقصد و انبارهای اختصاصی واحدهای تولیدی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.
رییس‌ کل گمرک ایران با اشاره به ارائه تسهیلات به واحد های بزرگ تولیدی در گمرک هم گفت: ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی که مشکل نقدینگی دارند، در حال حاضر به صورت «ترخیص نسیه» انجام‌ می پذیرد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن نازگل
haraz1
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زر فروکتوز
شیرین عسل1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
اقتصاد سبز
زر ماکارون
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
جوان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی نان سحر
فودیار
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
آیدین
تیتر20
www.addlikebutton.net