دو شنبه 15 آذر ماه 1400  -  Monday, December 6, 2021
peminaمهگلچاپ و بسته بندی2
اخبار برتر
0
پنج شنبه 20 آذر ماه 1399 ساعت 13:4

یونس ژائله:

صنایع غذایی از نیمه دوم آبان‌ با تغییر مثبت مواجه شده‌اند

صنایع غذایی> یونس ژائله، رئیس اتاق تبریز می‌گوید: از نیمه دوم آبان‌ماه صنایع غذایی وضعیت بهتری را تجربه می‌کنند و با نظارت جهاد کشاورزی بر عملکرد سامانه بازارگاه، مواد اولیه نیز به‌موقع به دست صاحبان صنایع می‌رسد. او بر لزوم منظم‌سازی بازارگاه و جلوگیری از تکرار رویه‌های نادرست نیز تاکید می‌کند و آن را ضامن بهبود اوضاع می‌داند.

از ابتدای سال، بنگاه‌های تولیدی از کمبود مواد اولیه خبر می‌دادند و از در این دوره زمانی همواره در گزارش شاخص مدیران خرید نیز بر کمبود مواد اولیه تاکید می‌شد. تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و شیوع ویروس کرونا بر تشدید این وضعیت اثر داشت؛ اما به نظر می‌رسد با فروکش کردن تب بازار ارز و تغییر سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، تحولاتی در حوزه مواد اولیه ایجاد شده است. در این میان روشن شدن دورنمای تحولات سیاسی با مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز به بهبود فضای روانی بازار کمک کرده است.

در گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران شاخص مدیران خرید (PMI) کل اقتصاد ایران در آبان 1399 را معادل 45.70 واحد اعلام کرد که گرچه همچنان زیر مرز 50 واحد و در محدوده انقباض و رکود قرار دارد اما نسبت به ماه قبل با بهبود 1.23 واحدی مواجه شده است. بررسی جزئیات شامخ نشان می‌دهد یکی از دلایل بهبود اندک این شاخص، تأثیر مثبت کاهش نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه و قیمت فروش بوده است.

یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق تبریز در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» می‌گوید: از نیمه دوم آبان‌ماه وضعیت واحدهای صنعتی تغییر مثبتی کرده است به گونه‌ای که در حال حاضر مشکل جدی واحدهای صنعتی حوزه صنایع غذایی، کمبود نیروهای انسانی است.

ژائله می‌گوید: در این مدت که وزارت جهاد کشاورزی بر سامانه بازارگاه نظارت می‌کند، کارها به روال عادی بازگشته و تأمین مواد اولیه از بازارگاه نسبت به قبل بهتر شده است؛ اما انتظار می‌رود که این حوزه با نظم بیشتری کار کند. البته انتظار می‌رود که دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی هم در تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها همت بیشتری کنند تا این زنجیره که بعد از مدتی می‌خواهد به روال عادی بازگردد، به فعالیت خود ادامه دهند.

ژائله درباره مسائل حوزه صادرات هم می‌گوید: من قبلاً هم این را گفته‌ام، مطالباتی که بخش خصوصی همچنان از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد، تسهیل تجارت و تولید در کشور است. ممکن است گره خیلی از مشکلات در جای دیگری باشد؛ اما وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی تجارت، باید تجارت را تسهیل‌گری کند. باید در چند ماه آینده این وزارتخانه روی حل یا حذف موانع اقتصادی کار کند. نباید در رفع موانع تردید داشت. نباید اجازه تکرار رویه‌های غلط داده شود.

منبع:پایگاه خبری اتاق ایرانلطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
روغن غنچه
لاکیدووو
پگاه-خامه
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
taknan2
شیرین عسل1
نازگل
mihan2
haraz
فشذهشف2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
آیدین
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
zar
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی ب آ
ariantaem
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ardineh
tejarat talaie
رستوران حاج محسن1
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
kandoj
حلبچی
گروه صنعتی پارس استا