دو شنبه 15 آذر ماه 1400  -  Monday, December 6, 2021
چاپ و بسته بندی2peminaمهگل
اخبار برگزیده
0
شنبه 30 مرداد ماه 1400 ساعت 10:50

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران عنوان کرد:/

درخواست حذف رانت دلار 4200 تومانی از بخش کشاورزی

کشاورزی> رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: درخواست تعاونی‌های کشاورزی حذف رانت ایجادشده از محل ارز 4200 تومانی است.

ارسلان قاسمی اظهار داشت: با تشکیل دولت جدید منتظر تغییر نگرش در حوزه کشاورزی هستیم، انتظار می‌رود در این دولت جلوی رانت ارز 4200 تومانی گرفته شود، زیرا معتقدیم به جای اینکه دلار 4200 تومانی برای واردکنندگان و دلالان داده شود، این مابه‌التفاوت به تولیدکننده و کشاورز پرداخت شود و یا  اینکه به حلقه آخر یعنی مصرف کننده پرداخت شود تا جلوی رانت گرفته شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: قیمت محصولات باید در بازار تعیین شود و اگر دولت می‌خواهد از مصرف‌کنندگان کم درآمد، حمایت کند می‌تواند به وسیله یارانه نقدی حمایت کند، اما تعیین قیمت دستوری یعنی اینکه دولت بخواهد مصرف کننده را از جیب تولیدکننده کشاورزی مورد حمایت قرار دهد.

قاسمی این را هم گفت: تا رانت ارز 4200 تومانی جمع نشود، فساد هم جمع نمی‌شود.

وی به این موضوع اشاره کرد که سه سال پیش دولت برای واردات گوشت دلار 4200 تومانی اختصاص می‌داد، اما یک سال بعد از آن ا ین ارز حذف شد و به جایش ارز نیمایی داده شد، اما قیمت گوشت به جای اینکه افزایش یابد، کاهش یافت چون جاذبه رانت از بین رفت.

قاسمی گفت: براساس نیاز واقعی کشور سالانه 11 میلیون تن گندم مورد نیاز است که امسال با توجه به شرایط خشکسالی بین 5.5 تا 6 میلیون تن تولید گندم صورت می‌گیرد و باید مابه‌التفاوت تا 11 میلیون تن را وارد کنیم. دولت در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم باید به گونه‌ای عمل کند که از تولید داخل حمایت شود، زیرا گندم مساوی امنیت غذایی و قوت غالب مردم است.

وی افزود: اگر امنیت اجتماعی، سیاسی و اقتدار ملی می‌خواهیم باید گندم به اندازه کافی تولید کنیم البته باید از منابع آب و خاک به صورت بهینه استفاده شود. قیمت واقعی گندم از کشاورز خریداری شود و نباید در مورد خرید گندم زیاد چرتکه بیندازیم بلکه اگر قیمت به نفع کشاورز باشد تولید گندم و امنیت غذایی پایدار می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون عنوان کرد:‌ البته نباید به سمت نابودی آب و خاک برویم و امیدواریم تغییر نگرش در وزیر جدید جهاد کشاورزی مشاهده شود. در حال حاضر 75 درصد تولید محصولات کشاورزی توسط تعاونی‌ها صورت می‌گیرد، در حالیکه تعاونی‌های کشاورزی نقشی در تصمیم‌گیری برای کشاورزی ندارند.

قاسمی گفت: ما به عنوان کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون و به نمایندگی از تعاونی‌های کشاورزان می‌گویم باید از ظرفیت مشاوره ما استفاده شود و قانون سیاست‌های اصل 44 اذعان دارد اتاق تعاون ایران مشاور سه قوه کشور به شمار می‌رود و ما حاضریم در راستای منافع ملی به دولت کمک کنیم، به شرط اینکه دولت هم بخواهد از تعاونی‌ها استفاده کند.

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
پگاه-خامه
haraz
روغن غنچه
فشذهشف2
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
نازگل
لاکیدووو
mihan2
taknan2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
gulfood
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی ب آ
kandoj
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
ariantaem
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
حلبچی
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
zar
تیتر20
ardineh