چهار شنبه 5 آبان ماه 1400  -  Wednesday, October 27, 2021
چاپ و بسته بندی2pegahpemina
اخبار برگزیده
0
دو شنبه 20 بهمن ماه 1399 ساعت 15:6

کریمی تفرشی مطرح کرد:

پایان رانت و فساد ارز دولتی

ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی کشور افزود: آنچه مسلم است حمایت از دهک‌های پایین درآمدی و اقشار آسیب‌پذیر جامعه امری ضروری است و اعطای ارز ترجیحی به اقلام کالاهای اساسی با این هدف بوده که فشارهای قیمتی بر برخی کالاهای مصرفی دهک‌های پایین درآمدی را کاهش دهد.به تاراج رفتن منابع زیادی از ارز ترجیحی توسط دریافت‌کنندگان آن، باعث کاهش درآمدهای دولتی نیز شد و سیاست ارز 4200 تومانی منجر به کسری بودجه گردید.

مهدی کریمی تفرشی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: از زمانی که تغییر سیاست‌های ارزی در دستور کار دولت قرار گرفت واردات کالا با ارز دولتی منجر به سوء استفاده‌ها و رانت‌هایی شد که این معضل بویژه در حوزه محصولات دارویی مشکلاتی را ایجاد کرد. از سویی کالا با ارز 4200 تومانی به دست مصرف کننده نمی‌رسید. در همین راستا اخیرا صحبت‌هایی در خصوص حذف ارز دولتی برای واردات برخی کالاهای اساسی و نیز اقلام دارویی مطرح شده است. اما آیا می‌توان با این روش جلوی رانت و قاچاق معکوس را گرفت و در عین حال قیمت گذاری کالاها را در بازار به نحوی انجام داد که به مصرف کننده فشار وارد نشود؟

وی افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی یا همان ارز دولتی از دوسال گذشته در دستور کار دولت برای تخصیص به تمام کالاهای وارداتی قرار گرفت، اما مدتی بعد با مخالفت برخی نمایندگان و اقتصاددانان، دولت از این سیاست خود دست کشید و بار دیگر تخصیص این ارز را محدود به کالاهای اساسی کرد. هدف دولت از ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی کنترل قیمت کالاها در بازار بود تا بتواند مقابل تورم ناشی از افزایش قیمت ارز بایستد.

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: سیاست‌های اختصاص ارز برای واردات کالا در سال 97 تغییر کرد و حدود 1500 قلم کالای مصرفی از لیست اختصاص ارز ترجیحی خارج شد.در سال 98 برخی کالاهای اساسی مانند چای، شکر، کره و حبوبات نیز از لیست تخصیص ارز 4200 تومانی خارج شد. ارز 4200 تومانی با هدف حمایت از دهک‌های ضعیف و جلوگیری از تأثیر نوسانات قیمت ارز بر معیشت مردم اختصاص داده شده بود، اما از همان ابتدا و به مجرایی برای توزیع گسترده رانت و فساد مبدل گردید.

وی ادامه داد: به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که حذف ارز دولتی و پرداخت یارانه مستقیم به کالاها در زمان توزیع می‌تواند وضعیت معیشتی مردم را بهبود بخشد.اقتصاد ایران در مسائل ارزی باید بر اساس یک بازار آزاد کنترل شود و پرداخت ارز به قیمت پایین به برخی واردکنندگان برای واردات کالا و سپس کنترل بازار آن کالای وارداتی نتیجه‌بخش نیست.

 ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی کشور افزود: آنچه مسلم است حمایت از دهک‌های پایین درآمدی و اقشار آسیب‌پذیر جامعه امری ضروری است و اعطای ارز ترجیحی به اقلام کالاهای اساسی با این هدف بوده که فشارهای قیمتی بر برخی کالاهای مصرفی دهک‌های پایین درآمدی را کاهش دهد.به تاراج رفتن منابع زیادی از ارز ترجیحی توسط دریافت‌کنندگان آن، باعث کاهش درآمدهای دولتی نیز شد و سیاست ارز 4200 تومانی منجر به کسری بودجه گردید.

تفرشی گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته، حذف ارز ترجیحی کالا‌های اساسی منجر به افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده تا حدود 6 درصد خواهد شد. این درحالی است که تورم ناشی از ادامه سیاست ارز ترجیحی، که می‌تواند منجر به افزایش بیش از 47 هزار میلیارد تومانی پایه پولی شود، در حدود 11 درصد خواهد بود که افزایش آن تا 15 درصد نیز قابل پیش‌بینی است متاسفانه زمانی که دولت ارز ترجیحی را در اختیار طیفی از واردکنندگان قرار داد، نظارت و تضمینی برای واردات کالا با این ارز فراهم نشد.

وی افزود: بسیاری از کارشناسان اقتصادی بهترین روش برای ممانعت از شکل‌گیری رانت‌های گسترده، توقف اختصاص ارز ترجیحی و واردات با نرخ نیمایی می‌دانند. با این راهکار مابه‌التفاوت زیاد میان ارز دولتی و نیمایی از بین می‌رود و زمینه حذف مفاسد اقتصادی را فراهم می‌آورد

نائب رئیس  هیات مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران در پایان افزود: در نهایت کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مصوبه مبنای محاسباتی تمامی کالاهای وارداتی به کشور را از 4200 تومان به 17 هزار و 500 تومان به تصویب رساند .مجلس با جایگزینی ارز نیمایی به‌جای دولتی سیاست انتقال یارانه از واردکننده به مصرف‌کننده را دنبال می‌کند تا هم از تداوم 100 هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت این ارز که تبدیل به رانت شده، جلوگیری شود و به همان میزان نیز یارانه به مردم پرداخت گردد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
taknan2
لاکیدووو
mihan2
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol-98
فشذهشف2
goncheh-98
پگاه-خامه
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
tejarat talaie
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
ardineh
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
zar
حلبچی
صنایع غذایی ب آ
آیدین
kandoj
vioni
صنایع غذایی مسرور
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
آب معدنی واتا
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1