شنبه 5 بهمن ماه 1398  -  Saturday, January 25, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
0
شنبه 19 خرداد ماه 1397 ساعت 14:5

نگرانی رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران از بلاتکلیفی واردات گندم از روسیه

خبر واردات گندم از روسیه به منظور افزایش صادرات آرد به عراق در بهمن ماه سال گذشته اعلام شد. عراق در سال یک میلیون تن آرد وارد می کند اما سهم ایران از صادرات آرد به عراق بسیار ناچیز است. بر این اساس قرار بود ایران در هر ماه 100 هزار تن گندم از روسیه وارد کرده و به تولیدکنندگان آرد در بخش خصوصی تحویل دهد تا ایران بتواند توان صادرات آرد به کشورهایی مثل عراق و افغانستان را تقویت کند اما با گذشت نزدیک به سه ماه هنوز خبری از عملیاتی شدن این قرارداد نیست. گویا نوسانات ارزی یکی از مهم ترین دلایل به تعویق افتادن بستن و اجرای این قرارداد است.

کاوه زرگران، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران گفت: در بسیاری از زمینه های فعالیت اقتصادی بلاتکلیفیم و دولت شفاف سازی نکرده است. هنوز معلوم نیست کالاهای ورود موقت ارز 4 هزار و 200 تومانی تعلق می گیرد یا خیر و از سوی دیگر تکلیف قیمت ارزی که صادرکننده به کشور باز می گرداند مشخص نیست. در بازار آزاد هم نرخ مشخصی وجود ندارد. با توجه به این وضعیت کارخانجات تقریبا از این تصمیم صرفه نظر می کنند.  

زرگران گفت:  بخشنامه ارزی دولت به بلاتکلیفی واحدهای تولیدی منجر شد. فعلا شرایط بازار مشخص نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در این باره که روابط مالی بین ایران و روسیه تا چه اندازه می تواند به تسهیل این روند کمک کند گفت: تراکنش های بانکی ما با روسیه عموما از طریق میربیزبیزنس بانک انجام می شود که مربوط به بانک ملی جمهوری اسلامی است. بانک هایی که مالکیت غیرروسی دارند تمایلی به کار کردن با طرف ایرانی ندارند. مبادله با روبل قفل نیست و کار انجام می شود اما چابکی که برای تجارت با روسیه نیاز داریم، در نقل وانتقال کنونی پول بین دو کشور وجود ندارد.

روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی است. مرکز صادرات روسیه در سال 2018 اعلام کرد که میزان صادرات محصولات غذایی این کشور 25 درصد یعنی 19 میلیارد دلار بیشتر شده است. روسیه اولین صادرکنندگان گندم جهان است. مصر و چین از بزرگترین مشتریان گندم روسیه اند. بلومبرگ سال گذشته در خبری اعلام کرد که روسیه به بیش از نیمی از کشورهای جهان گندم صادر می کند.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
nazgol
ghoncheh
زرفروکتوز1
sobhan
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
تیتر20
ارسال پیامک
آیدین
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
vioni
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
گروه صنعتی نان سحر