سه شنبه 1 مهر ماه 1399  -  Tuesday, September 22, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 29 خرداد ماه 1397 ساعت 19:39

افزایش جمعیت مگس زیتون در باغات کشور/ ۲۰هزار هکتار از باغات زیتون آلوده‌اند

مدیر دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زا سازمان حفظ نباتات گفت: کاهش نسبی دما و افزایش رطوبت بر اثر بارش ماه‌های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای افزایش جمعیت آفت مگس زیتون به وجود آورده است.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ محمدظاهر رجبی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه 20هزار هکتار از باغ های زیتون استان‌های زنجان، قزوین و گیلان آلوده به مگس زیتون هستند، افزود: با توجه به اینکه درختان باغات این استان‌ها به مرحله تشکیل هسته میوه نرسیده‌اند غذای کافی برای ادامه حیات و افزایش بیشتر جمعیت مگس زیتون وجود ندارد اما، باید نسبت به امکان طغیان این آفت در آینده آماده بود.

وی ادامه داد: در تیر ماه رشد میوه زیتون به مرحله‌ای می‌رسد که توسط مگس زیتون مورد حمله قرار می‌گیرد و باید قبل از آن اقدامات پیشگیری انجام شود.

رجبی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی تا کنون انجام گرفته است، گفت: نشست هماهنگی با مسئولان استان های مورد تهدید برگزار شده و شبکه پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات اطلاعات لازم را به کشاورزان برای همکاری با ماموران این سازمان داده‌اند، همچنین در تمام باغات جمعیت مگس زیتون با دقت رصد می‌شود.

مدیر دفترپیش آگاهی و کنترل عوامل خسارتزا سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: تجهیزات مورد نیاز و سموم مناسب برای مبارزه با این آفت آماده شده است و نگرانی برای احتمال خسارات بالا توسط این آفت در سالجاری وجود ندارد.

رجبی در پایان تاکید کرد: شرایط آب و هوایی برای افزایش جمعیت آفت مگس زیتون مهیاست اما اقدامات انجام گرفته برای پیشگیری از خسارات مناسب است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ آفت مگس زیتون از سال ۸۳ و بر اثر واردات بی‌رویه میوه زیتون از کشورهای همسایه به کشور راه یافته و کانون اصلی پراکنش آن مناطق سه‌گانه زیتون‌خیز کشور در استان‌های فوق و البته کمی هم در استان گلستان است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah4
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
sobhan
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
vioni
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
تک ماکارون
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
آیدین
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان