سه شنبه 4 آذر ماه 1399  -  Tuesday, November 24, 2020
بانک کشاورزیpegaheco 1
اخبار برتر
1
یک شنبه 8 ارديبهشت ماه 1398 ساعت 9:39

مدیر نظارت بر توزیع کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در جمع مدیران کارخانجات روغنکشی:

انحرافات بازار نهاده ها با راه اندازی سامانه «بازارگاه نهاده های کشاورزی» تکرار نمی شود/ حل فوری مشکل حمل دانه و کنجاله سویا

کشاورزی> اقتصاد غذا -اولویت وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولید داخلی در راستای اشتغالزایی و تنظیم بازار است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، محمد قدیری ابیانه مدیر نظارت بر توزیع کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با حضور در انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران و در جمع مدیران کارخانجات روغنکشی سراسر کشور ضمن بیان مطلب فوق افزود: شرایط  تامین و عرضه نهاده ها از وضعیت بحرانی به سمت وضعیت مطلوب تغییر کرده است و وزارت جهاد کشاورزی با همکاری بخش خصوصی و سایر دستگاه های مرتبط در صدد رفع مشکلات موجود است.
وی با بیان اینکه واردات کنجاله برای تنظیم بازار راحت تر از واردات دانه و روغنکشی در کشور است تصریح کرد: سیاست دولت و به ویژه جهاد کشاورزی حمایت از تولید داخل است و در همین راستا وزارت جهاد کشاورزی از فعالیت کارخانجات روغنکشی حمایت می کند.
قدیری ابیانه افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده کنجاله مورد نیاز تامین شده و تاکنون 600هزار تن کنجاله وارد کشور شده و 120 هزار تن نیز در حال حمل است.
مدیر نظارت بر توزیع کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در ماه های پایانی سال گذشته در بازار نهاده ها و به ویژه کنجاله سویا گفت: طی ماه های پایانی سال انحرافاتی در موضوع فروش و توزیع کنجاله در کشور به وجود آمد که با دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد کنجاله موجود در کشور در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد تا کنجاله مورد نیاز مصرف کنندگان بدون انحراف به مقصدهای واقعی حمل شود.
وی یکی از مشکلات اساسی در بازار نهاده ها را مشکلات مربوط به حمل و نقل  دانست وگفت: شنیده شده که برخی رانندگان پولهای هنگفتی را برای حمل نهاده ها طلب می کنند.
قدیری ابیانه افزود: وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمانهای نظارتی و قوه قضاییه درصدد رفع فوری این معضل است و با متخلفان در این زمینه برخورد مناسب انجام خواهد شد تا به زودی این مشکل نیز برطرف شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به کارخانجات روغنکشی گفت: نباید با حرفها و رفتارمان مردم را در شوک ارزی بریم زیرا قیمت دلار برای نهاده ها همچنان 4200 تومان است و ایجاد التهاب در بازار تشویش اذهان عمومی است.
مدیر نظارت بر توزیع کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی بهم زدن جو روانی حاکم بر بازار را عامل مهمی در ایجاد احتکار و افزایش قیمت اعلام کرد و متذکر شد: بیان حرفهای غیرواقعی و عملکرد نامناسب منجر به افزایش تقاضا و برهم خوردن نظم بازار می شود و همین امر منجر به خرید بیش از نیاز کنجاله و سایر نهاده ها توسط مرغداران و بهم ریختن بازار می شود.
قدیری ابیانه همچنین در خصوص گلایه برخی مدیران کارخانجات روغنکشی در زمینه اولویت دادن حمل ونقل برای نهاده های شرکت پشتیبانی امور دام و متضرر شدن بخش خصوصی از این کار گفت: اولویت ترخیص و حمل نهاده ها به هیچ عنوان با شرکت پشتیبانی امور دام نیست زیرا قرار است نهاده ها به صورت مویرگی در کشور توزیع شود و حتی در برخی موارد نیز با حمل نهاده های برای ذخیره سازی شرکت پشتیبانی امور دام نیزمخالفت شده است تا  بتوان در اسرع وقت توزیع هماهنگ مویرگی در کشور انجام شود.
وی راه اندازی سامانه «بازارگاه نهاده های کشاورزی» را از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در زمینه ساماندهی بازار نهاده ها عنوان کرد و گفت: این سامانه تا پایان اردیبهشت ماه راه اندازی می شود و با توجه به تدابیر اندیشیده شده در زمینه فروشندگان و خریداران امید است مشکلات موجود در بازار تا حد بسیار زیادی برطرف شود.
مدیر نظارت بر توزیع کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی یکی از ویژگی های ممتاز این سامانه را حذف پیش فروش در بازار نهاده ها اعلام کرد و گفت:  دراین سامانه تولیدکنندگان و تامین کنندگان مشخص شدند و با توجه به توافقات انجام شده با بانک کشاورزی به عنوان بانک عامل در این بخش و اختصاص تسهیلات چهار درصدی برای خرید نهاده ها، مصرف کنندگان واقعی می توانند نهاده های مورد نیاز را به صورت نقدی خریداری کنند و عملا پیش فروش نهاده ها حذف می شود.
وی با بیان اینکه در بازار نهاده ها هیچگونه انحصاری وجود ندارد یادآورد شد: 147 واردکننده نهاده و به عنوان واردکننده اصلی و تامین کنندگان دوم شامل کارخانجات روغنکشی و کارخانجات خوراک دام و طیور در سامانه «بازارگاه نهاده های کشاورزی» حضور دارند وطبق برنامه ریزی های انجام گرفته آموزشهای لازم برای استفاده از این سامانه به آنها ارائه خواهد شد.لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
pegah4
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
لاکیدووو
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
vioni
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
زر ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
آیدین
گروه صنعتی نان سحر
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا