چهار شنبه 22 مرداد ماه 1399  -  Wednesday, August 12, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
1
سه شنبه 30 مهر ماه 1398 ساعت 10:56

وزیر جهاد کشاورزی:

کسری گندم امسال از طریق واردات تامین می شود/ کشاورزان گندمشان را به دولت نفروختند

مواد غذایی› اقتصاد غذا -  وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: کشاورزان گندمشان را به دولت نفروختند و کسری گندم مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فودپرس»، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران ضمن اعلام خبر فوق افزود: به رغم افزایش تولید گندم در کشور طی سال جاری اما کشاورزان  در بسیاری از استانها و به ویژه استانهای غربی و شمال غرب حتی گندم کشت آبی را به دولت نفروختند.

وی متذکر شد: در برخی استانها از جمله خوزستان علی رغم جاری شدن سیل  درسال جاری300 هزار تن گندم بیشتری نسبت به سال گذشته به دولت فروخته شد.

وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان کرد: نیاز کشور به گندم از طریق واردات توسط وزارت صمت و شرکت بازرگانی دولتی تامین می شود.

حجتی در خصوص نمایش الکهای آردسازان در رسانه ها و استفاده از توری استاندارد برای خرید گندم گفت: بیش از 90 درصد گندم تحویلی به سیلوها  به درستی انجام می شود و مستقیما محصول از کمباین ها به کامیون ها و سپس به مراکز خرید تحویل داده می شود اما مقدار بسیار ناچیزی از گندم از طریق واسطه ها خریداری می شود که امکان دارد دارای مشکل باشد.

وزیرجهاد کشاورزی افزود: 30 سال است که گندم با  همین شیوه خریداری می شود اما باید دید چرا امسال و در این زمان این موضوع به این شکل مطرح می شود.

وی تصریح کرد: داستان الک ها وکیفیت گندم به نظر من مربوط به قیمت سبوس است و گرنه مشکلی دیگری نبود.

حجتی با اشاره به افزایش 130 درصدی قیمت سبوس از بهمن ماه سال گذشته تا شهریور ماه امسال گفت: این افزایش قیمت برای سبوس با مخالفت دامداران و وزارت جهاد کشاورزی همراه بود و کارگروه تنظیم بازار نیز برای جبران ضرر و زیان آردسازان در جای  دیگر این قیمت ها را مصوب کرده بود.

در این جلسه کاوه زرگران عضو کمیسیون کشاورزی اتاق تهران نیز طی سخنانی با اشاره به اعلام شرکت بازرگانی دولتی مبنی بر خرید هشت میلیون تن گندم از کشاورزان و نیاز کشور به واردات گندم گفت: من خبرهای موثقی از شرکتهای خارجی دارم که تقاضای خرید گندم از ایران ارسال شده است اما متاسفانه در داخل کشور این اطلاعات در اختیار بخش خصوصی قرار نمی گیرد و بخش خصوصی از این امر مطلع نیست.

وی افزود: آیا امسال واردات گندم خواهیم داشت یا نه؟ و اگر قرار است گندم  وارد کشور شود چرا بخش خصوصی مطلع نیست؟

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نحوه فروش نهاده ها در کشور گفت: در حال حاضر فروش  کنجاله  سویا در سامانه بازارگاه اجباری شده و قرار است  فروش ذرت و جو نیز در این سامانه انجام شود در حالی که در این سامانه واسطه ها و دفاتر تجاری نهاده ها حذف شده اند و عملا خرید و فروش نهاده ها با توجه به نبود نقدینگی دشوار شده است.

زرگران تصریح کرد: من به عنوان واردکننده نمی توانم کالای وارداتی را به صورت مدت دار بفروشم و خریداران نیز توان خرید نقدی ندارند در حالی که در بازار سنتی واسطه ها این امر را تسهیل می کردند.

وی گفت: برای بهبود عملکرد این سامانه لازم است تا تمهیداتی صورت گیرد تا این دفاتر تجاری بتوانند خرید و فروش نهاده ها را تسهیل کنند.


این خبر در حال تکمیل است...


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
haraz1
زرفروکتوز1
goncheh1
nazgol
pegah3
شیرین عسل1
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
زر ماکارون
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
vioni
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی ب آ
آیدین
ارسال پیامک