معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران در 29 محصول اساسی تا رتبه بیستم دنیا را دارد گفت: ایران با خرید دو هزار هکتار از زمین‌های گرجستان ذرت و دانه‌های روغنی کشت می‌کند.
ناصر توکلی امروز در نشست خبری در غرفه وزارت جهاد کشاورزی نمایشگاه دستاوردهای نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی با اعلام این خبر اظهار داشت: در حالی که اوایل انقلاب محصولات کشاورزی 25 میلیون تن بود با 4.5 برابر افزایش به 118 میلیون تن رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: این میزان محصول توسط 4.5 میلیون بهره‌بردار در 18.5 میلیون هکتار زمین‌های کشاورزی تولید می‌شود که امکان افزایش 2 تا 3 برابر این میزان نیز وجود دارد.

توکلی گفت: در زمینه محصولات باغی ایران مزیت فوق‌العاده‌ای دارد و امسال یک میلیون و 200 هزار تن به کشورهای دیگر صادر شده است.

وی تأکید کرد: ایران در بازارهای عراق، افغانستان و سوریه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

*جایگاه نخست صادرات پسته و زعفران ایران

توکلی همچنین تصریح کرد: ایران جایگاه نخست صادرات پسته و زعفران را در دنیا دارد و تلاش می‌کند در سایر محصولات نیز به چنین جایگاهی برسد.

*نیاز به 700 هزار تن واردات برنج/ایجاد اختلال در بازار توسط افراد سوجو

وی در پاسخ به سئوالی درباره دلیل افزایش قیمت برنج گفت: تولید برنج امسال 2 میلیون و 200 هزار تن بود و کل نیاز کشور هم 2 میلیون و 900 هزار تن است و در مجموع تولید و وارداتی که انجام شده بیش از این میزان در کشور وجود دارد.

توکلی افزود: البته هر زمانی یک سری افراد هستند که به دنبال منافع خود و ایجاد اختلال در بازار هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: با تصویب طرح انتزاع و ابلاغ آن از سوی شورای نگهبان هماهنگی آمار تولید و مصرف و به تبع آن کنترل واردات بهتر خواهد شد.

توکلی همچنین در خصوص الگوی کشت افزود: الگوی کشت در بخش کشاورزی انجام می‌شود اما باید بدانیم که فعالیت در بخش کشاورزی متمایز از بخش صنعت است و اگر الگوی کشت هم ارائه می‌شود احتمال برهم زدن آن توسط عوامل غیرطبیعی وجود دارد.

*کشاورزی ایران در گرجستان در مساحت 2000 هکتار

توکلی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس، درباره کشت برون‌مرزی گفت: طرح استفاده از ظرفیت کشاورزی کشورهای آسیای میانه و کشورهای اسلامی برای تأمین نیازهای داخل با حضور سرمایه‌گذاران داخلی و فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: سفرهای زیادی در این زمینه از طریق صندوق توسعه آذربایجان شرقی به کشور گرجستان و سایر کشورها انجام شده است.

توکلی افزود: 2 هزار هکتار از اراضی کشور گرجستان خریداری شده و مقدمات کار برای کاشت صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اولویت کشت در این زمینه‌ها برای دانه‌های روغنی و ذرت است اما در عین حال با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه اقدام به کشت می‌کنیم.

*کشاورزی چینی‌ها در برزیل

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت سایر کشورها به عنوان سیاست جدید در کشورها محسوب می‌شود گفت: در حال حاضر چینی‌ها 2 میلیون هکتار از زمین‌های برزیل را به منظور تولید کشاورزی استفاده می‌کنند.

*امسال 4 میلیون کود توزیع می‌شود/ قرارداد با پتروشیمی‌ها

وی در پاسخ به سئوال دیگر فارس که با توجه به کاهش تأمین کود شیمیایی که قبلا حدود 5 میلیون تن بود چه برنامه‌ای برای تقویت تولید دارید گفت: مصوبه‌ای وجود دارد که پتروشیمی‌ها بعد از تأمین نیاز کودی داخل کشور اقدام به صادرات کنند. ضمن اینکه سال گذشته قرارداد تحویل کود به میزان 2 میلیون و 200 هزار تن با پتروشیمی‌ها داشتیم که امسال این رقم به 3 میلیون و 200 هزار تن رسیده است.

وی ادامه داد: اگر چه سال گذشته در تأمین فسفات مشکلاتی بود اما امسال تإمین 700 هزار تن کود فسفاته را در برنامه داریم و تاکنون بیش از 100 هزار تن خریداری و حمل شده و در انبارهای شرکتهای خدمات حمایتی موجود است.

توکلی همچنین گفت: 150 هزار تن کود پتاسه هم تأمین می‌شود که در مجموع امسال 4 میلیون تن کود کشاورزی توزیع خواهد شد.

وی همچنین تأکید کرد: البته مصرف کود در کشور نیز در جهت تولید غذای سالم و کشاورزی پایدار باید بهینه شود.

توکلی در پاسخ به فارس که تفاوت نرخ ارز باعث تحریک پتروشیمی‌ها به سمت صادرات شده و سال گذشته نیز 100 درصد قراردادشان را عملی نکردند چه تضمینی وجود دارد که امسال به تعهداتشان پایبند باشند، گفت: شرکتهای پتروشیمی همکاری بسیار خوبی با ما دارند و ظرفیت تولید 5 میلیون تن نیز دارند که نیاز کشور به اوره تنها 3 میلیون تن است.

وی ادامه داد: شرکتهای پتروشیمی حتی با انجام عملیات سوآپ تحویل کود شیمیایی را در مراکز نزدیکتر و با هزینه کمتری برای ما میسر کرده‌اند.

کد خبر 22466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =