در پی بارش سنگین برف 2 متری در استانهای مازندران و گیلان، قائم مقام خانه کشاورز گفت: وزارت جهاد خسارت باغداران شمال را تعیین می‌کند، تا از محل بیمه و اعتبار حوادث غیرمترقبه پرداخت شود.

 عنایت‌الله بیابانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر اظهار داشت: به دستور رییس جمهور ستاد بحران در منطقه تشکیل شد و نمایندگان وزارتخانه‌های مرتبط از جمله وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های گیلان و مازندران در گیر برف، حضور دارند.

قائم مقام خانه کشاورز افزود: اگرچه کارشناسان برای تعیین خسارت باغداران حاضرند، اما به دلیل برف سنگین تعیین واقعی خسارت از چند روز آینده باید آغاز شود.

بیابانی در پاسخ به اینکه آیا واقعاً خسارت شکستگی درختان مرکبات شمال جدی است؟ گفت: درختان مرکبات مدفون در زیر برف هستند، مگر درخت چقدر می‌تواند، زیر سنگینی برف دو متری دوام بیاورد.

وی ادامه داد: درخت اکالیپتوس 60 ساله زیر فشار سنگین برف دو نیم شده است و درختان مرکبات مقاومت کمتری نسبت به این درخت دارند و طبیعی است خسارت بیشتری می‌بینند.

بیابانی تصریح کرد: خسارت اصلی باغات به دلیل یخ زدگی شاخه‌ها، سر شاخه‌ها و جوانه‌ها است که تولید سال آینده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیابانی گفت: اکنون نمایندگانی از معاونت‌های تولیدات گیاهی و سازمان دامپزشکی کشور در منطقه حضور دارند.

خبرنگار فارس، نحوه پرداخت خسارت بیمه را از صفر پور مدیرعامل بیمه محصولات کشاورزی پرسید.

صفرپور در این زمینه گفت: تمام کشاورزان و باغ‌داران مشمول بیمه پرداخت خسارت می‌شوند.

به گزارش فارس، طی سال‌های گذشته اعتبار بیمه محصولات کشاورزی برای پرداخت خسارت ناکافی بوده و کشاورزان به شدت از عدم پرداخت خسارت ناراضی‌اند. امسال نیز به رغم اینکه نیاز واقعی پرداخت خسارت بیمه کشاورزی 1150 میلیارد تومان است، امسال تنها 150 میلیارد تومان اعتبار تعیین شد. البته بعد از دولت یازدهم این رقم به 550 میلیارد تومان رسیده است، اما هنوز نصف نیاز واقعی کشاورزان است.

حال این سئوال مطرح است که آیا بیمه محصولات کشاورزی توان پرداخت خسارت دیدگان بخش کشاورزی را خواهد داشت؟

کد خبر 27357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =