معاون وزیر جهاد کشاورزی از بررسی برای در نظر گرفتن یارانه شیر خام در سال جاری خبر داد و گفت: باید تولیدکنندگان و مسئولان بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر کاری کنیم تا تراز تجاری منفی هشت میلیارد دلاری سال‌های گذشته محصولات کشاورزی مجددا تکرار نشود.

حسن رکنی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در سال گذشته با پیشنهاد دامداران برای در نظر گرفتن یارانه شیر خام بیش از 50 جلسه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت و نهایتا علیرغم این که دولت در شرایط نامناسبی از نظر اقتصادی و وضعیت خزانه خود روبرو بود 300 میلیارد تومان یارانه برای تثبیت قیمت شیر خام و جلوگیری از زیان دامداران تصویب شد.

وی افزود: در حال حاضر هم علیرغم مشکلات متعدد برای پرداخت این یارانه، تاکنون حدود 170 میلیارد تومان آن پرداخت شده و 130 میلیارد تومان دیگر باقیمانده است که باید با رفع موانع اداری هر چه سریع‌تر پرداخت شود.

صادرات 500 هزار تنی شیر و لبنیات در سال گذشته

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام با بیان این‌که قیمت 1300 تومان برای هر کیلوگرم شیر خام و مابه التفاوت 190 تومانی آن با توافق تولیدکنندگان تعیین شده بود، ادامه داد:‌ مسئولان دولت از جمله وزیر جهاد کشاورزی و رییس جمهور به دنبال آن هستند تا از محل درآمد هدفمندی‌ یارانه‌ها در فاز دوم بتوانند کمک مناسبی به عنوان یارانه در اختیار دامداران قرار دهند تا تولید زیان نبینند چراکه در حال حاضر شرایط ما در مصرف سرانه شیر خام به گونه‌ای است که می‌توان به جای پرداختن به صادرات، محصول را در داخل مصرف کرد.

به گفته رکنی در سال گذشته معادل 500 هزار تن شیر خام که البته شامل انواع فرآورده‌های لبنی بوده صادر شده که می توانستیم این را به سبد مصرف داخلی خانوار اضافه کنیم چراکه هر قدر مصرف شیر در کشور افزایش یابد میزان ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله پوسیدگی دندان کاهش می یابد و باید مصرف شیر را نه فقط به عنوان یک ماده غذایی بلکه به عنوان دارو در کشور افزایش دهیم.

افزایش هزینه تولید گوشت مرغ

وی درباره وضعیت صنعت مرغداری در کشور اظهار کرد: اگر ضریب تبدیل نهاده به گوشت مرغ افزایش یابد و وزن هر مرغ آماده عرضه به بازار به صورت بهینه کنترل شود هم می‌توان در میزان مصرف دان مرغ در هر کیلوگرم صرفه جویی کرد و هم هزینه تولید را به گونه‌ای کاهش داد در صورت فروش هر کیلوگرم گوشت مرغ به قیمت 4400 تومان متضرر نشد چرا که در حال حاضر هزینه تولید مرغ گوشتی در داخل کشور به قدری افزایش یافته که دیگر قابل رقابت با تولید در بازارهای صادراتی نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام افزود: تولید گوشت مرغ در کشور در سال گذشته حدود دو میلیون تن بود که نشان می دهد پتانسیل مناسبی در صنعت مرغداری وجود دارد اما علیرغم این که در شش ماهه نخست و در دولت گذشته برنامه‌ریزی برای واردات 50 هزار تن گوشت مرغ صورت گرفته بود اجازه واردات این محصول در نیمه دوم داده نشد و در سال گذشته تنها 11 هزار تن گوشت مرغ آن هم در شش ماهه نخست وارد شده بود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور دام بارها در جلسات متعدد با مسئولان مختلف مخالفت خود را برای واردات گوشت قرمز اعلام کردند چرا که به نظر می‌رسد به جای صادرات 45 هزار تنی گوشت مرغ که در سال گذشته محقق شد می‌توانستیم آن را حداقل به 100 هزار تن افزایش دهیم.

تراز تجاری منفی محصولات کشاورزی در سال گذشته

رکنی گفت: در سال گذشته تراز محصولات کشاورزی حدود منفی هشت میلیارد دلار بوده است که نشان می‌دهد ایران کشوری واردکننده طی سال‌های گذشته بود اما آمار و اطلاعات نشان می دهد تنها برای صادرات گوشت مرغ ظرفیت‌های مناسبی برای ایران وجود دارد چرا که سالانه حدود 10 میلیون تن گوشت مرغ در دنیا مبادله می‌شود در حالی که حدود سه میلیون تن آن به کشورهای همسایه برمی‌گردد و کشوری مانند عراق سالانه حدود 700 هزار تن گوشت مرغ وارد می‌کند.

به گفته رکنی می‌توان با همکاری تولیدکنندگان و تولید استاندارد گوشت مرغ این محصول را به کشورهای دیگر صادر کنیم و به جای آن‌که کشوری واردکننده باشیم به کشوری صادرکننده تبدیل شویم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: وزرات جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا عمده کار تولید و بازار محصولات کشاورزی را به اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی واگذار کند که خود نیز بتواند در نظارت و ارزیابی وضعیت این بخش با فراق بال بیشتری عمل کند.

کد خبر ادامه یارانه شیر در سال جاری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =