مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران از پرداخت نشدن حدود نیمی از یارانه شیر خام که در سال گذشته تصویب شده بود خبر داد و گفت: در اجرای فاز نخست هدفمندی‌ یارانه‌ها، قانون ناقص اجرا و به تولیدکنندگان ظلم شد اما امیدواریم در فاز دوم سهم تولیدکنندگان از هدفمندی‌ یارانه‌ها پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید سلطانی در چهارمین همایش سراسری رؤسای هیات مدیره و مدیران عامل تعاونی‌های اتحادیه دام و طیور اظهار کرد: اتحادیه دامداران شبکه‌ای بسیار قوی در کشور با سرمایه اندک تولیدکنندگان ایجاد کرده و حتی در بدترین شرایط توانمندی خود را در تنظیم تولید و بازار محصولات و فرآورده‌های دامی به منصه ظهور گذاشته است.

وی افزود: از اول تیر پارسال شیر با قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده تحویل داده شد اما دامداران علوفه‌ای نگرفتند و در پنج ماه از سال گذشته این تولیدکنندگان بابت علوفه یارانه‌ای از دولت طلبکارند. همچنین از آذر ماه علیرغم تصویب یارانه 300 میلیارد تومانی برای تثبیت قیمت شیر خام و مخالفت دامداران با پرداخت یارانه به صورت نقدی، همچنان با گذشت حدود 40 روز از سال جدید 130 میلیارد تومان از این یارانه باقیمانده است و در چندین استان دامداران هنوز یارانه خود دریافت نکرده‌اند.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران تاکید کرد: در حال حاضر کشور در شرایط خاصی قرار دارد که علیرغم قرار گرفتن در آستانه اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی برای اجرا ابلاغ شده و مسائل اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری نیز مطرح شده است که می تواند این شرایط خاص کشور در این برهه زمانی یک فرصت و یک تهدید در پی داشته باشد که اگر از فرصت استفاده نکنیم برای صنعت دامداری مشکل آفرین خواهد شد.

سلطانی تصریح کرد:‌ افزایش بهره‌وری تولید که مورد تایید همه کارشناسان است دو جنبه دارد؛ یکی این‌که تولیدکنندگان بتوانند با اقدامات لازم میزان تولید خود را افزایش و ضایعات و تلفات را کاهش دهند و از سوی دیگر قوانینی مانند قانون افزایش بهره وری به صورت کامل اجرا شود.

وی ادامه داد: در قانون افزایش بهره وری دولت مکلف است قیمت خرید تضمینی انواع محصولات را اعلام کند و اگر تولیدکننده نتوانست محصولش را با قیمت مناسب و حاشیه سود مطمئن به فروش برساند و نرخ فروش محصولش پایین‌تر از قیمت تعیین شده تضمینی دولت بود، دولت باید آن محصول را از تولیدکننده بخرد.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران خاطر نشان کرد: مساله مهم دیگری که در این شرایط همه تولیدکنندگان بخش کشاورزی از جمله دامداران با آن مواجه هستند این است که در اجرای فاز نخست هدفمندی‌ یارانه‌ها دولت قانون را به صورت ناقص اجرا کرد اما امیداریم در فاز دوم این اشتباه تکرار نشود و براساس مفاد قانونی سهم تولید از درآمدهای حاصل از هدفمندی‌ یارانه‌ها پرداخت شود.

کد خبر نیمی از یارانه شیر پارسال هنوز پرداخت نشده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =