معاون رئیس گمرک ایران گفت:‌ کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید به راحتی ترخیص می‌شوند.

محمدرضا نادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد گفته یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق ایران در مورد معطل ماندن کالاهای اساسی برای اجرای طرح شبنم در گمرک گفت:‌ چنین چیزی وجود ندارد که کالایی در گمرک آمده باشد و در انتظار اجرای طرح شبنم باشد.

نادری افزود: طرح شبنم باید هنگام ثبت سفارش یا بعد از ترخیص کالا از گمرک اجرا شود، پس طرح شبنم ربطی به گمرک ندارد. 

وی افزود: البته ممکن است بعضی از بازرگانان قبل از انجام ثبت سفارش اقدام به واردات کالا از طریق مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کرده باشند که اولا آنجا قلمرو گمرک نیست و در ثانی تا گرفتن برگه ثبت سفارش نمی‌توانند کالا را به گمرک اظهار کنند.

معاون برنامه‌ریزی و منابع گمرک افزود:‌ چون در مناطق ویژه و آزاد خارج از قلمرو گمرک است، برخی از بازرگانان کالا به این مناطق می‌آورند و بعضی می‌‌خواهند برای واردات به کشور، آن را اظهار کنند، بنابراین باید اقدام به ثبت سفارش نمایند.

نادری تأکید کرد: بازرگانان برای ترخیص کالاها باید برگه ثبت سفارش داشته باشند، تا بتوانند آن را به گمرک اظهار کنند.

وی افزود: برای واردات کالاهای اساسی مصوبه‌ای وجود دارد که تعهد اسنادی آن کالاها را می‌پذیریم، اما تعهد اسناد خارجی نه اسناد داخلی و همچنین باید برگه ثبت سفارش حتماً ارائه شود.

معاون برنامه‌ریزی و منابع گمرک در مورد ترخیص کالاهای اساسی از گمرک گفت:‌ یک دستورالعملی در بنادر کشور برای ترخیص کالاها ارائه شده است که به صورت شبانه‌روزی و با کادر کشیک کالاهای اساسی از گمرک ترخیص می‌شود.

نادری افزود: همچنین خدمات ارزیابی جداگانه برای مواد اولیه تولیدی و کالاهای اساسی در گمرکات کشور انجام می‌شود.

نادری اضافه کرد: کالاهای اساسی خارج از نوبت رسیدگی شده و زمان ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید خیلی سریع‌تر به محض اظهار کالا به گمرک ترخیص انجام می‌شود.

وی افزود: گاهی بعد از اظهار کالا ،‌حتی در کمتر از یک ساعت سند ترخیص برای کالای اساسی و مواد اولیه تولید صادر شده است.

کد خبر 20264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =