۰ نفر
۹ آبان ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۹

رئیس اتحادیه گندم قزاقستان در نشست اخیر هیات دولت پیش بینی کرد:این کشور صدور حدود هفت میلیون تن از 27میلیون گندم تولیدی در سال زراعی 2012 - 2013 را در دست بررسی دارد که در این کاهش قابل ملاحطه ای خواهد داشت.
ایرنا به نقل ازخبرگزاری نووستی قزاقستان، " نورلان تلوبایف " یادآور شد: این کشور در سال 2011 میلادی توانست 13 تا 15 میلیون تن از 27میلیون تن این محصول را صادر کند که این امر نشان از کاهش شدید صادرات این کشور در سال زراعی جاری دارد.
وی گفت: هرچند وزارت کشاورزی در آغاز سال میلادی صادرات گندم را افزون بر 12 میلیون تن برآورد کرده بود اما خشکسالی شدید سال گذشته مانع از تحقق این رقم خواهد بود.
وی با بیان آنکه قزاقستان یکی از شش صادرکننده بزرگ گندم در جهان است و برای سه سال پیاپی از لحاظ صادرات آرد گندم نیز پیشتاز بود،گفت: این کشور هر تن گندم صادراتی را امسال حدود 280 دلار خواهد فروخت و از این بابت نزدیک به دو میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد. رئیس اتحادیه گندم قزاقستان گفت:این کشور که بخش عمده گندم و آرد تولیدی خود رااز طریق روسیه و اوکراین به اروپا صادر می کرد قصد دارد امسال بخشی از محصول تولیدی خود را نیز در خاورمیانه و آسیا به فروش رساند.
تلوبایف افزود:قزاقستان علاوه برتامین امکانات حمل و نقلی مناسب برای جا به جایی این کالای راهبردی، باید محل ذخیره سازی مناسبی را در بنادر دریایی خود آماده کند.
براساس گزارش شرکت دولتی قراردادهای غذا، این کشور حداقل دو میلیون و 600 هزار تن گندم در سیلوهای اضطراری خود ذخیره دارد، در حالی که مصرف سالیانه داخلی قزاقستان هشت میلیون تن است.

کد خبر 21421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =