عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صنعت از تدوین طرحی برای بازنگری در نحوه گشایش اعتبار صنایع در مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت: طبق این طرح به جای پرداخت ۱۰۰ درصد اعتبار، ۵۰ درصد آن در مرحله اول پرداخت خواهد شد.

حسین سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت:  قبلاً برای استفاده از ارز 1226 دولتی، تولید‌کنندگان 10 درصد مبلغ کل کالای وارداتی را پرداخت می‌کردند و پس از دریافت اسناد، 90 درصد بقیه مبلغ پرداخت می‌شد ولی در شرایط فعلی در مرکز مبادلات باید 100 درصد مبلغ کالا یکباره پرداخت شود که این مسئله کمبود نقدینگی را برای واحدهای تولیدی به همراه دارد.

وی توضیح داد: پرداخت 100 درصد مبلغ گشایش اعتبار از طریق مرکز مبادلات ارزی باعث شده نقدینگی واحدهای تولیدی کاهش یابد و به همین دلیل تولید‌کنندگان مجبورند کالای وارداتی را در دو یا سه مرحله به کشور وارد کنند.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش مبلغ لازم برای گشایش اعتبار و عدم دسترسی صنایع به نقدینگی بالا، میزان واردات نسبت به قبل کاهش یافته و علاوه بر این،کمبود منابع ارزی نیز باعث کاهش سرعت تخصیص ارز شده است.

سلیمی با بیان اینکه در شرایط فعلی گشایش اعتبار و واردات کالا دو یا سه برابر قبل زمان نیاز دارد، گفت: این مسئله در اتاق بازرگانی مورد بحث قرار گرفت و قرار شد طرحی تدوین شود که براساس آن به جای اینکه صنایع 100 درصد مبلغ اعتبار را در روز درخواست پرداخت کنند، حداقل 50 یا 20 درصد آن را بپردازند تا فشار کمتری بر نقدینگی واحدها وارد شود.

وی تصریح کرد: این پیشنهاد در کمیسیون‌های مختلف اتاق بازرگانی در حال بررسی است و امیدواریم طی ماه جاری نهایی و به دولت ارائه شود.

عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صنعت ادامه داد: در این طرح ممکن است یک مشکل وجود داشته باشد و آن هم این است که پرداخت 50 درصد باقی‌مانده ارز باید با نرخ روز مرکز مبادلات صورت گیرد که در این صورت ممکن است این نرخ کمی افزایش یابد، به همین دلیل روی پرداخت مرحله دوم ارز تأثیرگذار است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان داد که تأثیر این مسئله در مقایسه با بلوکه شدن نقدینگی صنایع برای دو یا سه ماه در مرکز مبادلات، رقم قابل توجهی نیست و می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

کد خبر 21655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =