۰ نفر
۵ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۶

 رییس مرکز آمار ایران با اشاره این که آمارهای مرکز آمار بر اساسا استانداردهای بین‌المللی اعلام می‌شود، گفت:سرشماری کشاورزی به طور آزمایشی اوایل آذر ماه آغاز می شود و گزارش جدول داده ستانده را نیز تا پایان سال 92 منتشر می‌کنیم.

عادل آذر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره به روز شدن آمارهایی که از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود، اظهار کرد:در اعلام آمارها از استاندارد بین‌المللی که تعریف کرده که با چه تاخیر زمانی باید آمار ها را اعلام کنیم استفاده می کنیم.

وی با بیان این که بر اساس این استاندارد ،نرخ بیکاری باید به صورت فصلی اعلام شود، افزود: بر این اساس مرکز آمار نرخ بیکاری را یک ماه الی 45 روز پس از پایان فصل اعلام می‌کند.

رییس مرکز آمار ایران با اشاره ‌به این‌که نرخ رشد اقتصادی و ضریب جینی با تاخیر یک ساله اعلام می‌شود، تصریح کرد:شاخص‌های دیگر مانند آمارگیری از کارگاه‌های صنعتی ، منوط به انجام طرح های کامل و به روز رسانی چارچوب ها است.

آذر با اشاره به این که حساسیتی روی این آمارها وجود ندارد و برای کارهای پشتیبانی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند، گفت:مراکز حرفه‌ای آماری نیز از آمارهای رسمی استفاده می کنند که باید به روز باشد.

وی همچنین درباره محاسبه نرخ تورم اظهار کرد:همانطور که قبلا هم اعلام کردم بنا شده از ابتدای سال 92 مرکزآمار نرخ تورم را اعلام کند اما منعی برای بانک مرکزی وجود ندارد و اگر بخواهد همچنان این نرخ را محاسبه می کند اما بر اساس قانون نرخ مرکزآمار مرجع و مبنا می‌شود.

رییس مرکزآمار ایران با اشاره به سرشماری کشاورزی در سال جاری گفت:تمام کارها انجام شده و آموزش‌های لازم داده شده است و در واقع نقطه تحولی و عطف در سرشماری‌ های عمومی کشور است زیرا با روش های الکترونیکی انجام می‌شود.

آذر به استفاده از تبلت توسط ماموران در این سرشماری و دریافت داده ها به صورت الکترونیکی خاطرنشان کرد:این روش مدرن بوده و در دنیا هم استفاده شده است و مقدمات آن را در سرشماری نفوس و مسکن سال 90 آزمایش کردیم.

وی در پایان به اجرای آزمایشی سرشماری کشاورزی در اوایل آذرماه اشاره و تصریح کرد:جدول داده و ستانده نیز 50 درصد پیش رفته و برای اجرای آن در سال 92 در حال آماده شدن هستیم تا در پایان سال 92 گزارش آن را منتشر کنیم.

کد خبر 21657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =