۰ نفر
۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۹

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در بیانیه‌ای ضمن حمایت از سیاست‌های بانک مرکزی و رییس‌کل آن تاکید کرده است که به جای برخورد با مدیران این نهاد مرجع تصمیم‌گیر باید به دلیل مبارزه با فساد و تخلفات پولی و بانکی از آنها قدردانی کرد.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) طی چند روز گذشته خبرهای مختلفی درباره بازنشسته شدن و انفصال از خدمت رییس‌کل بانک مرکزی منتشر شده که علاوه بر تضعیف جایگاه این نهاد سیاست‌گذار، نگرانی‌هایی را درباره آینده نظام بانکی و پولی کشور به وجود آورده است.
 
شاید مهم‌ترین بخش اتفاق اخیر این باشد که این بار بانک مرکزی تنهاتر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد چرا که از سوی بانک‌ها هم مورد هجوم و انتقاد قرار گرفته است. در این زمینه شنیده می‌شود برخی از فشارهای اخیر از جانب بانک‌هایی است که بانک مرکزی از حساب آنها در آخر سال گذشته پول برداشت کرده است.
 
دولت پس از چند روز هجمه به بانک مرکزی بالاخره در بیانیه‌ای ضمن حمایت قاطع از سیاست‌ها و اقدام‌های بانک مرکزی تاکید کرد که اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی و مبارزه با فساد و تخلفات بوده است.
 
متن کامل بیانیه دولت که در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شد به شرح زیر است:

«این روزها جامعه متاسفانه شاهد برخی فشارهای تبلیغاتی و نامهربانی‌های رسانه‌ای علیه رییس‌کل بانک مرکزی است درحالی که مبارزه با فساد و تخلفات پولی و بانکی شایسته قدردانی است نه برخورد و تنبیه.
 
با وجود اقدامات چشمگیر انجام شده از سوی بانک مرکزی در مسیر اصلاح نظام پولی و بانکی کشور، وظیفه روشن همه نهادهای قانونی و نظارتی در کشور حمایت از تصمیمات بانک مرکزی برای مبارزه با فساد و تخلفات تا ریشه‌کن شدن نهایی آن‌هاست و باید از هر اقدامی که در این مسیر اختلال ایجاد می‌کند پرهیز کرد.
 
از جمله اقدامات تاسف انگیز در روزهای اخیر خبرسازی پیرامون برداشت از حساب برخی بانک‌ها توسط بانک مرکزی است که در این رابطه توجه به چند نکته ضروری است از جمله این که برداشت از حساب برخی بانک‌ها به دلیل قصور آنها از جمله برخی تخلفات ارزی بوده است که با وجود تذکرات متعدد و مکرر بانک مرکزی و در پی اصرار این بانک‌ها بر ادامه مسیر نادرست خود، اسناد این تخلفات به نهادها و مراجع نظارتی و قضایی ارسال شده است.
 
همچنین اقدام بانک مرکزی در برداشت از حساب برخی بانک‌ها به استناد اصل 138 قانون اساسی و براساس مجوز و تصمیم و مصوبه هیأت وزیران انجام شده است.
 
نکته دیگر این که بر اساس اطلاعات موجود برداشت از حساب بانک‌ها تنها در سقف یک سوم برداشت ابلاغی و مصوب هیأت وزیران انجام شده و به حساب خزانه کل کشور واریز شده است و بانک مرکزی مکلف است در صورت پافشاری بانک‌ها بر تخلف، برداشت از حساب بانک‌ها را با جدیت و قاطعیت و با هدف اجرای قانون تا سقف تعیین شده عملیاتی کند.
 
امید است بانک مرکزی به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری و تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور و در حالی که تحت شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین فشارهای زورگویان بین‌المللی قرار دارد، بتواند با حمایت و همدلی سایر قوا و به پشتوانه ملت شریف و بزرگ ایران از گردنه‌های سخت عبور کند.»

کد خبر 22343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =